Co potřebujete vědět o vysokoproteinové dietě?

Co potřebujete vědět o vysokoproteinové dietě?

Léto bude brzy tady a s ním i krásné slunečné dny. Konečně budete moci lenošit na lehátku před koupalištěm, vykračovat se na pláži atd. Pokud se právě teď místo úsměvu šklebíte, pravděpodobně se vám nepodařilo shodit pár tvrdohlavých kil. Trápí vás zkouška v plavkách? Chcete-li zdokonalit své „letní tělo“, vsaďte na proteinovou dietu? Více trendy než kdy jindy zaručuje rychlé a trvalé hubnutí.

Proč je proteinová dieta tak oblíbená?

Odborníci na výživu upřednostňují přijetí  vyvážené stravy bez nedostatků nebo deprivací. Chcete-li přijmout zdravou výživu, můžete se obrátit na  dietu s vysokým obsahem bílkovin  , která v poslední době získala jednomyslnou podporu.

Doporučuje se zejména na krátkou dobu, je to ideální způsob, jak rychle spálit tuk, posílit svaly a  dodat energii . Je také snadné jej každodenně zavádět do praxe, protože pocit frustrace se nezhoršuje. Pokud již nejsou přítomny sacharidy a lipidy, přesto si uděláte zásoby bílkovin. To podstatné, co vám dodá energii a udrží vás ve skvělé kondici. Pokud vám na nějaký čas zakážou na talíři sladké potraviny, budete mít spoustu času to kompenzovat řadou masa, ryb, vajec, zeleniny a dokonce i některých mléčných výrobků.

Proč je vysoký příjem bílkovin pro tělo prospěšný?

Strava bohatá na bílkoviny má pro tělo mnoho výhod. Za prvé, proteinová dieta pomáhá  snížit pocit hladu . Proteiny, spojenec hubnutí, mají tu zvláštnost, že se budete cítit déle plnější. Mají účinek „potlačující chuť k jídlu“, který vám brání svačit kdykoli během dne. Další výhodou vysokoproteinové diety je také rychlost hubnutí. Tělesný tuk se skutečně spaluje rychleji. Vysoká konzumace bílkovin zvyšuje metabolismus, podporuje snadnější a rychlejší trávení, na rozdíl od příjmu tuků nebo sacharidů. Díky pomalejší asimilaci bílkovin v těle zůstává metabolismus déle aktivní a při trávení se spálí více kalorií.

Proteiny

Se sníženým příjmem kalorií rychle zhubnete. Tělo skutečně uspokojuje své energetické potřeby tím, že redukuje vlastní tělesnou hmotu a využívá svalové buňky jako zdroj energie. Dodržováním této diety si také udržujete svalovou hmotu. Díky vyššímu příjmu bílkovin dochází k hubnutí na úrovni rezervních tuků i tukové hmoty při zachování svalové hmoty. Konečně, tento typ diety nezpůsobuje jo-jo efekt na rozdíl od tradičních hubnoucích diet. Stabilizační fáze vám umožní udržet dobré stravovací reflexy, což  vám zabrání znovu získat ztracenou váhu .

Proteinová dieta: jak to funguje?

Nezbytnou složkou proteinové stravy jsou samozřejmě bílkovinné potraviny. Na jídelníčku: vejce, libové maso, ryby, některá zelenina a mléčné výrobky, jako jsou jogurty a  nízkotučný sýr . Proteinové koktejly mohou být také užitečné při proteinové dietě. Ze zeleniny můžete některé sníst, kolik chcete, mimo jiné: lilek, cuketu, špenát, bílé nebo zelené zelí, okurky, salát, chřest, celer, ředkvičky, endivie, mangold, fazolové klíčky a houby.

Samozřejmě, jako v každém programu na hubnutí, existuje seznam „zakázaných potravin“. Zakázat byste si měli zejména škrobová jídla a potraviny bohaté na sacharidy jako těstoviny, rýže a brambory, ale také pečivo. Nahradit je můžete čočkou, červenými fazolemi nebo hráškem. Vzhledem k vysokému obsahu fruktózy by se ovoce mělo jíst pouze v malých množstvích, stejně jako celá jídla. Tuky mohou v závislosti na typu zvyšovat cholesterol, a proto by se měly  konzumovat pouze v malých dávkách .

Upozornění: Přestože patří do rodiny bílkovin, zvláštní pozornost je třeba věnovat uzeninám, které obsahují velké množství nezdravých tuků. V tomto smyslu, pokud opravdu chcete shodit přebytečná kila, je lepší na chvíli zapomenout na uzeniny. Polynenasycené tuky (např. ořechy) a také  omega 3 mastné kyseliny  (obsažené zejména ve lněných semínkách nebo lososu) jsou obzvláště zdravé a lze je konzumovat bez pocitu viny. Na druhou stranu je třeba se za každou cenu vyhýbat tukům přítomným ve smažených nebo vařených pokrmech, které jsou příliš bohaté a kalorické. Stejně tak zapomeňte na všechny, které obsahují rychlé cukry: pečivo, bonbóny, limonády, alkohol a cukrovinky.

Všimněte si, že některé varianty proteinové diety, jako je „Low Carb“, dokonce vylučují mléčné výrobky, aby nezvyšovaly hladinu cukru v krvi. Další velká výhoda: na proteinové dietě se důrazně doporučuje jíst do úplného nasycení. To do značné míry zabraňuje pocitu hladu. Mezi jídly je navíc potřeba udělat pauzu maximálně tři hodiny, protože při této dietě je třeba udržet metabolismus v nepřetržitém provozu. Proteinová strava je navíc  obzvláště bohatá na vlákninu , takže vás udrží déle sytou.

Proteinové koktejly jako doplněk stravy

Proteinové koktejly jsou velmi účinnými dietními produkty v proteinové dietě. Poskytují tělu potřebné bílkoviny a mají obecně nízký obsah sacharidů a tuků. Pokud je potřeba jídlo doplnit proteinovým koktejlem, měla by to být ideálně večeře. V noci tělo obzvláště dobře asimiluje využitelné bílkoviny, jako je kasein (rostlinného původu). Pocit hladu, když se druhý den ráno probudíte, je navíc menší, pokud se den předtím obejdete bez sacharidů. Logicky musí být shake kvalitní,  bez genetického inženýrství nebo zbytků antibiotik  či hormonů. Proteinové koktejly určené pro hubnutí obvykle obsahují:

 • optimální směs rychle a pomalu vstřebatelných proteinů,
 • esenciální vitamíny a minerály,
 • další látky pro stimulaci spalování tuků.

Kombinujte stravu s vysokým obsahem bílkovin a fyzickou aktivitu

Všechny diety fungují lépe, pokud se zvýší celkový energetický výdej. Sportováním a nabíráním svalové hmoty nejen rychleji zhubnete, ale také zpevníte celé tělo. Jak dlouho trvá proteinová dieta? Doba trvání se liší v závislosti na požadovaném programu a zejména vašich cílech na hubnutí. Abyste se vyhnuli jo-jo efektu a přibírání na váze, je vhodné se nechat sledovat u výživového poradce . Jakmile bude diagnóza stanovena, budete mít lepší přehled o délce vaší diety. Pro zachování svého zdraví musíte také každý den přijmout několik malých akcí. Zejména musíte pít hodně vody, proteinová dieta totiž více zatěžuje ledviny. Vypijte tedy asi 2 litry vody denně.

Proteiny

Nevýhody proteinové diety

Stejně jako u všech diet však existují určité vedlejší účinky a  opatření, která je třeba pečlivě dodržovat . Zde jsou zejména některé nevýhody:

 • Riziko únavy  : absence sacharidů vede k pocitu únavy nebo dokonce k poklesu morálky. Nedostatek cukru riskuje narušení organismu během prvních dnů. Ale nakonec si na program zvyknete a motivace převezme moc.
 • Pomalý společenský život  : když začnete s jakoukoli dietou, je zřejmé, že se musíte přizpůsobit jinému životnímu tempu. Abychom se vyhnuli pokušení, jsme nuceni omezit restaurace a výlety s přáteli. Pro udržení silné morálky však nedoporučujeme zůstat izolovaní. Raději o svém programu informujte své blízké a snažte se věci urovnat.
 • Zápach z úst  : Můžete mít zápach z úst, což je zcela normální. Tento jev způsobuje ve skutečnosti evakuace acetonu plícemi. K překonání tohoto problému vám poslouží mentolový sprej nebo žvýkačka bez cukru.

Jaké diety mohou být nebezpečné pro vaše zdraví?

Přestože jsou neúčinné, některé diety mohou způsobit poruchy trávení, nedostatky a další zdravotní problémy. Podle našich kolegů z Cfnews je zde seznam nejnebezpečnějších diet:

 • Drunkorexie nebo alkorexie
 • Respirační dieta nebo respirační onemocnění
 • Cigaretová dieta
 • Dieta s vysokým obsahem bílkovin
 • Vatová dieta

Nyní víte vše o vysokoproteinové dietě, ale je důležité, abyste se  před zahájením programu poradili se svým lékařem , dietologem nebo odborníkem na výživu.

Hit enter to search or ESC to close.