Datum spotřeby potravin: jak se lépe zorientovat v supermarketu, abyste ušetřili?

Datum spotřeby potravin: jak se lépe zorientovat v supermarketu, abyste ušetřili?

Pokud je při nakupování v supermarketu něco důležitého zkontrolovat, kromě cen jsou to data expirace různých produktů, které se chystáte koupit. Tato praxe je dokonce velmi rozšířená mezi některými mazanými a dobře uváženými kupujícími. Protože pečlivý výběr produktů s nejdelší dobou použitelnosti někdy zůstává tou nejrozumnější možností. Čím delší je trvanlivost potravin, tím déle je lze uchovávat v chladničce a rychle se nezkazí. Jediná nevýhoda: při nákupu není nikdy snadné najít položky s velmi dlouhým datem spotřeby. Zejména některé čerstvé a balené produkty, jako je maso. Existuje však malý trik, jak je najít rychleji.

Ulička supermarketu – zdroj: spm

Jak najít produkty s dostatečně dlouhou dobou spotřeby?

Obecně na policích je chybou, kterou mnoho lidí dělá, že si vypomáhají do čela řady. A trik, jak získat potraviny s delším datem spotřeby, je jednoduchý: stačí přemýšlet o tom, jak zaměstnanci umístí produkty při doplňování zásob. Konkrétně musí upozornit na potraviny, které mají dostatečně krátké datum spotřeby, aby je bylo možné přednostně zakoupit. Zatímco vzadu jsou instalovány produkty, které nedávno dorazily do obchodu a jejichž datum spotřeby je dále.

Je to tedy otázka logiky a zdravého rozumu: stačí se podívat mezi předměty na konci police, ty, které jsou nainstalovány dobře vzadu, abyste našli produkty, které lze doma déle uchovávat.

Datum expirace – zdroj: spm

Co byste měli vědět o datech spotřeby potravin

Data, která vidíte na etiketách potravin, obecně nejsou spojena se zkažením. Ve skutečnosti spíše udávají trvanlivost jejich čerstvosti, to znamená, že v tomto období mají tyto potravinářské výrobky lepší chuť a lepší texturu. S vědomím, že federální zákon nevyžaduje konkrétní datum týkající se kvality potravin, s výjimkou kojenecké výživy. ‌

Na etiketách produktů se tedy můžete setkat s různými formulacemi. Jak je správně dešifrovat? Pokud plně rozumíte podmínkám expirace, můžete lépe interpretovat, jak dlouho vaše jídlo zůstane dobré. Kromě toho, pokud potraviny skladujete a zacházíte s nimi správně, může být bezpečné je jíst i po datu spotřeby vytištěném na obalu.

Termín prodeje

Velmi často se na etiketách chlazených výrobků zobrazuje datum spotřeby. Obchody toto datum využívají hlavně k tomu, aby věděly, kdy produkty z regálů odstranit. Existují totiž různé potraviny, které můžete stále jíst, a to i po uplynutí doby použitelnosti. Například mléčné výrobky lze bez problémů konzumovat i 1 týden po tomto datu. Vejce jsou také bezpečná po dobu 3 až 5 týdnů po datu spotřeby.

Zde jsou další příklady potravin:

 • Mléko
 • Jogurty
 • Různé krémy
 • Určitá masa
 • Míchané saláty

Datum spotřeby

Data expirace používají u produktů fráze jako „vyprší dne“ nebo „nepoužívat po“. Data minimální trvanlivosti se používají u potravinářských výrobků, jako jsou:

 • Kojenecká strava
 • Dětská strava
 • Vitamíny
 • Volně prodejné léky
 • Směsi na pečení
 • Prášek na pečení

Tyto produkty mají datum spotřeby, protože jejich vlastnosti se mohou po určité době změnit. Po uvedeném datu bychom se proto měli jejich konzumaci nebo používání k některým přípravkům vyvarovat. Například droždí už nemusí být tak účinné. Co se týče léků, nemusí být tak účinné jako dříve. Stejně tak směsi na pečení, džemy a želé nemusí mít požadovanou strukturu.

Jaké jediné jídlo nikdy nevyprší?

Opravdu existuje jedno jídlo, které nikdy nevyprší, a není to nikdo jiný než med. Tato ochrana, která zabraňuje aktivaci procesu exspirace, je způsobena zejména přírodními antibiotiky, která ji tvoří.

Hit enter to search or ESC to close.