Ideální hmotnostní tabulka podle vaší postavy, výšky a věku

Ideální hmotnostní tabulka podle vaší postavy, výšky a věku

Tělesné výkyvy jsou způsobeny několika faktory, které ovlivňují hmotnost v závislosti na věku, výšce a tvaru těla člověka. Pohlaví také přispívá ke specifičnosti hmotnosti každého člověka v závislosti na tom, zda je jedinec mužského nebo ženského rodu. Parametry, jako je počet přijatých kalorií nebo druh zkonzumovaného jídla, nejsou v tomto případě jedinými určujícími faktory měření, protože lze vzít v úvahu i genetiku, životní styl, prostředí a zvyky, což vše přispívá k ovlivnění hmotnosti.

Morfologie se u každého jedince liší a tento tělesný vzhled není jen výsledkem způsobu stravování, ale závisí také na několika variacích. Proto na otázku „jaká je moje ideální váha? », nebyla by předem definována zdravá váha, protože ta je relativní ke každému člověku. Je třeba vzít v úvahu také faktory, jako je svalová hmota jednotlivce a tělesný tuk. První, také nazývaná beztuková hmota, odpovídá svalům lidského těla, zatímco druhá, nazývaná tuková hmota, je více ekvivalentní tukovým buňkám.

Otázka určení ideální hmotnosti je důležitá, zejména proto, že obavy z hmotnosti zvyšují pravděpodobnost vzniku určitých patologií, jako je morbidní obezita,  diabetes 2. typu , vysoký krevní tlak nebo dokonce komplikace kardiovaskulárního  systému .

Pokud nadváha nemá pro některé okamžité zdravotní následky, vědci ve studii odhadují,  že  pokud se přijatý životní styl nezlepší, existuje velmi aktuální riziko vzniku určitých onemocnění, jako jsou:

– Artritida a osteoartritida

– Onemocnění žlučníku

– Akutní pankreatitida

– Plicní komplikace

– Deprese

– Zvýšení úmrtnosti

– Vysoký krevní tlak

– Spánková apnoe

– Kardiovaskulární patologie

– zvýšené riziko mozkové mrtvice ( cerebrální cévní příhoda)

– Onemocnění jater

– Cukrovka typu 2

– Těhotenské komplikace  (těhotenská cukrovka, preeklampsie, potrat atd.) 

Abychom vám pomohli určit ideální váhu, ukazatele, jako je index tělesné hmotnosti nebo index tělesné hmotnosti, mohou být vynikajícím způsobem, jak přesně určit rozsah zdravé hmotnosti, který se doporučuje mít podle výšky, věku a pohlaví.

Výpočet a interpretace indexu tělesné hmotnosti (BMI)

Ukazatel tělesné hmotnosti umožňuje kontrolovat shodu parametru hmotnost/výška za účelem posouzení zdravotních rizik, ať už z hlediska hubenosti nebo obezity. Je to o něco spolehlivější index než hmotnost, protože váha sama o sobě nestačí pro hloubkovou diagnózu, zatímco BMI bere v úvahu další inkluzivnější parametry. Byla schválena WHO (Světová zdravotnická organizace) jako přijatelná metoda výpočtu pro osoby ve věku od 18 do 65 let.

Existují však případy, kdy BMI není nejlepším ukazatelem ideální hmotnosti, jako například u těhotných žen. To je také případ sportovců, kteří cvičí velmi pravidelně a kteří mohou vidět hustší svaly a výslednou váhu.

Je třeba vzít v úvahu i další parametry, a to to, že ženy mají obecně více tělesného tuku než muži nebo že starší lidé mají snazší ukládání tuku.

Pochopení vaší optimální hmotnosti může pomoci zlepšit aspekty, jako jsou:

– Stanovení realistických a dosažitelných cílů hubnutí

– Referenční základ pro váš nárůst svalové hmoty

– Udržujte si zdravou váhu v souladu s vaší výškou

– Stanovení nového cíle přibírání na váze v případech extrémní hubenosti

Najděte vlastnosti specifické pro vaše tělo v tabulce níže a zjistěte, jaká by měla být vaše ideální váha.

hubnout

Hit enter to search or ESC to close.