Intermittent Fasting: The Ultimate Beginner’s Guide

Intermittent Fasting: The Ultimate Beginner’s Guide

Přerušovaný půst, oceňovaný mnoha výživovými nadšenci, je stále populárnější. Vyznačuje se časovými obdobími, kdy je jídlo zastaveno, má mnoho výhod. Kromě hubnutí by se tato konkrétní dieta mohla ukázat jako prospěšná při prevenci mnoha zdravotních stavů. Objevte tohoto průvodce pro začátečníky od Krise Gunnarse, výzkumníka v oblasti výživy, abyste mohli sledovat tento proces hubnutí.

Mezi největší světové zdravotní trendy patří přerušovaný půst. Tento velmi oblíbený fitness program je také vybrán tak, aby pečoval o vaše zdraví. Zde je konečný průvodce pro ty, kteří začínají s tímto rychlým rozdělením.

Jak funguje přerušovaný půst?

Přerušovaný půst, charakterizovaný stravovacím vzorem spojeným s obdobími půstu a jídla, je stále populárnější mezi lidmi, kteří mají rychlé tempo života. I když tato dieta nespecifikuje potraviny, které se mají v tomto období konzumovat, definuje časy, kdy musíte jíst. Tento nekonvenční program doporučuje běžné metody dočasného půstu s denními přestávkami 16 hodin nebo dokonce 24 hodin dvakrát týdně .

Způsob života předků

Pokud je dnes tato dieta populární, má svůj původ mnohem dříve, než si myslíte. A z dobrého důvodu to byla praxe pocházející od pravěkých lidí. Věděli jste, že lovci a sběrači přijali přerušovaný půst navzdory sobě? Museli proto dlouho snášet období hladomoru, kdy nemohli najít nic k jídlu. Tento životní styl je proto přirozenější než jíst vždy s několika jídly. Dostatečný důvod ji vyzkoušet a pozorovat její účinky na postavu a zdraví.

Jaké jsou jeho metody?

Chcete-li přijmout tuto dietní hygienu oblíbenou mezi nadšenci fitness a výživy, existuje několik metod. V tzv. postních obdobích jíte málo nebo vůbec. Metoda 16/8 zahrnuje vynechání snídaně a omezení doby jídla na 8 hodin v závislosti na časovém úseku, který preferujete. Také známý jako protokol „Leangains“ je charakterizován 16hodinovým půstem po této dietě. Možnost Eat-stop-eat se skládá z 24hodinového půstu jednou nebo dvakrát týdně, kdy přestanete jíst od večeře do dalšího dne ve stejnou dobu. Ti, kteří preferují flexibilnější rozvrh, mohou zvolit metodu 5:2 tím, že sní pouze 500 až 600 kalorií ve dva vybrané dny v týdnu. Zbytek času mohou jíst, co chtějí.

Přerušovaný půst

Proč to funguje?

Důvodem, proč přerušovaný půst funguje, je snížení příjmu kalorií. Výsledek: Výsledky hubnutí za předpokladu, že to nekompenzujete tím, že budete jíst větší množství během období krmení. Mnoho fanoušků volí metodu 16/8, protože je jednodušší ji sledovat, ale je také nejoblíbenější. Je však na každém, aby si zvolil půst, který vyhovuje jeho životnímu stylu, aniž by zapomínal na to, co nejlépe odpovídá jeho zdravotnímu stavu.

Jak přerušovaný půst ovlivňuje tělo?

Kromě hubnutí má přerušovaný půst mnoho zdravotních výhod. Dr Saldmann, odborník na výživu, uvádí výrazné snížení únavy doprovázené zvýšením energie a tonusu, účinnější odstranění odpadu a toxinů nahromaděných v těle, snížení zánětu a také snížení frekvence revmatismu, astmatu a dokonce i alergie. Specialista také vysvětluje, že sekvenční půst by měl příznivé účinky na krásu, které by se projevily poměrně rychle, zejména zářivější pleť . Přednosti přerušovaného půstu vám tedy nejen pomáhají k vitalitě tím, že chrání vaše zdraví, ale také pečují o vaši pokožku!

Jaké jsou další výhody přerušovaného půstu?

Ačkoli jeho primárním cílem není hubnutí, doktor Saldmann vysvětluje, že tato forma půstu vám umožňuje znovu se naučit koncepty hladu a sytosti. Vyrovnáním vašich stravovacích návyků můžete lépe stabilizovat svou váhu. Kris Gunnars se domnívá, že úbytek hmotnosti by byl značný díky přerušovanému půstu. Mechanismus: upravuje hladiny hormonů tak, aby spalovaly tuk hluboko, říká výzkumník v oblasti výživy. Pro ty, kteří si chtějí hlídat postavu, by byl tento životní styl ideální, protože zvyšuje produkci hormonů, jako je noradrenalin, který má hubnoucí účinek. Další silná stránka: může zvýšit rychlost metabolismu až o 14%. Informace prokázané touto studií .

Silná metoda hubnutí

Pokud může být přerušovaný půst slibnou dietou pro hubnutí, je to především proto, že upravuje rovnováhu kalorií. Zdá se to zřejmé kvůli deprivaci, ale dokumentární výzkum publikovaný v roce 2020 naznačuje, že může hrát důležitou roli v případech nadváhy nebo obezity. Podle analýzy vědců byl tento stravovací model schopen prokázat úbytek hmotnosti v rozmezí od 0,8 do 13 % bez závažných nežádoucích účinků u obézních pacientů nebo pacientů s nadváhou. 12 studií porovnávajících omezení kalorií a přerušované hladovění ukázalo ekvivalentní výsledky. Kromě toho pět studií, které zahrnovaly pacienty s diabetem 2. typu, ukázalo lepší kontrolu glykémie.

Přesvědčivé argumenty pro ty, kteří se zajímají o tento trend v oblasti fitness a výživy! Ti, kteří se obávají ztráty svalové hmoty, mohou být v klidu. Studie ukazuje , že přerušovaný půst má menší dopad na svaly než standardní strava založená pouze na omezení kalorií.

Jaké jsou limity této diety?

Zatímco přerušovaný půst může nutně vést k výraznému úbytku hmotnosti, může být naopak neúčinný. Důvod: pokud člověk, který si tento půst osvojí, kompenzuje tento nedostatek špatnou stravou, je možné, že přibere. Pokud by byl tento životní styl aplikován důsledně a metodicky, zvýšil by se metabolismus, který přispívá ke spalování kalorií.

Přerušovaný půst může zabránit některým nemocem

Kromě zvýšení vašeho zdraví by tato oblíbená dieta mohla zabránit některým nemocem. Jak je uvedeno v tomto článku publikovaném The International Journal of Health Sciences, přerušovaný půst zlepšuje srdeční činnost působením na krevní triglyceridy a zánětlivé markery, což jsou všechny rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Vědci také poukazují na to, že in vivo by tato strava předků prokázala pozitivní účinky na dlouhověkost, zlepšením celkového zdraví a prevencí nemocí souvisejících s neurologickými poruchami nebo poruchami cirkadiánního rytmu.

Přerušovaný půst je ideální pro zaneprázdněné lidi

Hlavní motivací pro volbu tohoto životního stylu na rozdíl od tradiční stravy je jednoduchost tohoto programu. Důvod? Někdy může být obtížné zorganizovat a připravit zdravá jídla. S přerušovaným půstem není potřeba plánovat, vařit a vyřizovat tolik pochůzek jako dříve. Toto zjednodušení je hlavní výhodou za předpokladu, že je vyzbrojeno vytrvalostí a přísností, protože začátky mohou být obtížné. Pití velkého množství vody ve správnou dobu také pomáhá spalovat tuky. Pro držení diety je totiž také důležité cvičit fyzickou aktivitu, dostatečně hydratovat, ale také být důsledný. Existují nástroje, jako jsou deníky o dietě, abyste si dodali odvahu, když vás odradí. Týdenní vážení je také dobrý způsob, jak zaznamenat své úsilí. Jiné diety mohou být také účinné pro ty, pro které je obtížné dodržovat vodní půst. Vojenská dieta může pomoci odstranit tuk s výrazným úbytkem hmotnosti.

Pozor

Občas se musí dodržovat přerušovaný půst. Je kontraindikován pro těhotné ženy, osoby s BMI (body mass index) nižším než 18 nebo pro ty, kteří trpí selháním ledvin.

V případě patologií je nezbytný přísný lékařský dohled. Jakákoli dieta musí být přijímána s ohledem na zdravotní stav.

Hit enter to search or ESC to close.