Jak dlouho může maso zůstat v mrazáku?

Jak dlouho může maso zůstat v mrazáku?

Zbytky masa končící na dně odpadkového koše nejsou nic neobvyklého. Plýtvání potravinami je nejčastěji motivováno nedostatkem místa v mrazničce nebo jednoduše strachem z konzumace potravin, které jsou jednou zmražené. Zde je vše, co potřebujete vědět o trvanlivosti každého masa, abyste mu lépe porozuměli.

Syrové nebo vařené, všechna masa lze zmrazit. Ale na jak dlouho? Vysvětlivky.

Jak dlouho může maso zůstat v mrazáku?

Rodinné jídlo je vždy příležitostí ke sdílení několika nezapomenutelných okamžiků u přátelských a chutných jídel. Ano, ale jakmile se hosté vrátí domů, ocitnete se se  zbytky masa  a musíte uznat, že někdy až moc. Kvůli nedostatku místa ve vaší lednici se rozhodnete skladovat maso v mrazáku. Kromě zachování nutričních vlastností masa  je zmrazení také vynikajícím způsobem, jak zpomalit vývoj bakterií v různých potravinách .

Ale jedna otázka zůstává: jak dlouho uchovávat maso v mrazáku?

Trvanlivost masa v mrazáku

Syrové nebo vařené, krájené nebo vakuově balené, každé maso lze skladovat v mrazáku pro pozdější spotřebu, aniž by ztratilo své nutriční hodnoty. Doba zmrazení se však liší podle druhu masa. Doba použitelnosti, která musí být dodržena, aby nepředstavovala žádné zdravotní riziko, aniž by byla změněna její chuť a aroma. Pokud vám chybí pokyny, můžete se pro informaci odkázat na dobu použitelnosti různých druhů masa, jak je uvedeno níže:

 • Jehněčí, telecí nebo vepřové maso: 6 až 8 měsíců
 • Mleté maso: 2 až 3 měsíce
 • Vařené maso: 2 až 3 měsíce
 • Uzené maso: 1 až 2 měsíce
 • Čerstvé uzeniny: 1 až 2 měsíce
 • Vnitřnosti: 3 až 4 měsíce
 • Celá drůbež: 6 až 8 měsíců
 • Porcená drůbež (filé nebo stehýnka): 6 měsíců

Upozorňujeme, že  výše uvedené informace mají pouze informativní a orientační charakter . Pokud je tedy vaše maso  vakuově balené, zejména ve vaničce  , neváhejte se při nákupu pořezu řídit datem spotřeby, které je tam uvedeno, nebo si požádejte o radu svého řezníka.

Různé druhy masa – zdroj: spm

Jak správně zmrazit maso?

Nyní, když máte představu, jak dlouho vaše maso a drůbež vydrží v mrazáku, můžete přistoupit ke zmrazení, aniž byste přitom dodrželi určitá základní pravidla.

 1. Před uložením masa nastavte teplotu v mrazničce ideálně na -18°C;
 2. Vyprázdněte mrazák, abyste v zájmu prostoru mohli věnovat masu celý mrazicí oddíl;
 3. Jednotlivé kusy masa na porci zabalte do plastových sáčků, nejlépe vzduchotěsných, nezapomeňte z nich před uzavřením vytlačit vzduch;
 4. Uschovejte původní obal, pokud bylo maso předtím vakuově zabalené, věnujte pozornost datu spotřeby před zmrazením;
 5. Na každý sáček napište druh masa a datum zmrazení;
 6. Respektujte předpokládanou trvanlivost pro každý kus a druh masa.
Maso uložené v mrazáku - zdroj: spm

Jak ideálně rozmrazit maso?

Na rozdíl od mrazení je třeba rozmrazování provádět pomalu, aby si maso zachovalo všechny své vlastnosti, ať už chuťové nebo chuťové. Maso můžete ideálně rozmrazovat v lednici v závislosti na velikosti kusu masa, který plánujete vařit. Obecně počítejte s 3 až 4 hodinami u malých dílů a 12 až 24 hodin u velkých dílů.

Jinak a pokud máte málo času, můžete vždy zvážit rozmrazování masa v mikrovlnné troubě. Tato metoda, i když je účinná, není vhodná pro velké kusy masa, rozmrazování proběhne pouze zvenčí, zatímco vnitřek zůstane zmrazený. Jednoduše položte malé a střední kousky masa na talíř nebo do misky a poté je vložte do mikrovlnné trouby zvolením režimu „rozmrazování“. Nezapomeňte přizpůsobit dobu rozmrazování velikosti a povaze vašeho kousku masa  , aby se nevařilo přímo v mikrovlnné troubě.

Tyto cenné informace vám umožní ideálně uchovat jakýkoli druh masa, abyste si ho mohli vychutnat v kteroukoli roční dobu. Všimněte si také, že je vhodnější nepřehánět maso, zejména červené maso, abyste si zachovali své zdraví. Pro ty, kteří jej raději nekonzumují, vězte, že existují alternativy, jak zajistit tělu jeho proteinové potřeby.

Hit enter to search or ESC to close.