Jak si doma udělat křupavé hranolky jako pravý kuchař?

Jak si doma udělat křupavé hranolky jako pravý kuchař?

Brambory pravděpodobně zůstávají nejkonzumovanější potravinou na světě. Dá se přizpůsobit a vymýšlet tisíci a jedním způsobem. Ale mnoho lidí vám řekne: hranolky drží první místo v nejvyšších preferencích. Na první pohled se zdají jednoduché na přípravu. Nakrájejte na tyčinky, ponořte je do olejové lázně a je to. Ano, je to trochu zjednodušené. Protože, aby nebyly příliš mastné, měkké nebo vyloženě spálené, je třeba dodržovat přesná pravidla, jak zdůrazňuje Damien Desmarchelier, šéfkuchař na jihozápadě. A to ještě předtím, než je hodíte do pánve. Chcete znát tajemství kuchařů, jak si doma připravit lahodné, zlaté a křupavé hranolky? Je to takhle.

Porce křupavých hranolků – zdroj: spm

Zlatá pravidla pro domácí přípravu hranolků

Když si chcete vychutnat dobré hranolky, chcete, aby byly uvnitř měkké a zvenku křupavé. Rozhodně nechceme, aby se na pánvi rozpadly. A jak se to může překvapivě zdát, navzdory vzestupu nepřilnavých pánví mnoho lidí zjišťuje, že tradiční pánve jsou pro smažení brambor vhodnější. Chcete-li tedy  připravit porci křupavých hranolků s příjemným vzhledem , musíte mít na paměti určitá zlatá pravidla.

První důležité pravidlo: druh brambor vybírejte velmi pečlivě. Podle zkušených kuchařek jsou na smažení nejvhodnější moučné brambory se žlutou dužinou. Musíte je proto správně oloupat a nakrájet podle vašich preferencí.

Další základní pravidlo: omyjte své bramborové tyčinky v několika vodách, abyste odstranili co nejvíce škrobu, který obsahují. Poté je položte na papírovou utěrku, aby absorbovala každou poslední kapku vody.

Jaké je tedy slavné tajemství lahodných hranolků? Stačí na pánev nasypat asi tři lžičky soli a nechat takto 5 minut prohřát. Míchejte rukojetí náčiní, abyste pokryli celé dno. Právě tato mírná oděrka zabrání tomu, aby se vám brambory při smažení přilepily na pánev. Tento tip se také používá, když chcete smažit řízky nebo steaky. Sůl se poté odstraní savým papírem. Nezapomeňte také pánev důkladně otřít suchým hadříkem.

Smažení brambor – zdroj: spm

Jak smažit dobré, křupavé hranolky?

Po provedení této důmyslné operace je nyní nutné olej nalít. Než do ní vložíte hranolky, dejte jí čas na zahřátí. Není to reflex každého, ale někteří radí při smažení pánev přikrýt. V opačném případě mohou některé hranolky zůstat syrové.

Brambory nejprve opečte  na středním plameni, pak postupně zvyšujte teplotu, aby byly křupavé. K převrácení hranolků je nejlepší použít dřevěnou špachtli. Chcete-li, aby byly křehké uvnitř a křupavé zvenku, je zásadní vaření ve dvou fázích: proto je nejprve ponořte na 7 minut na střední teplotu (160 °C). Sceďte je a znovu je ponořte na 2 nebo 3 minuty, přičemž zvyšte teplotu (180 °C). Toto druhé smažení přinese jen křupání a zlatavou bolest hranolků.

Co je dobré vědět  : aby se hranolky neslepily, ponořte je v malých množstvích do pánve. Nezapomeňte je čas od času promíchat. Sůl a další koření se pak přisypou hned po uvaření. Pozor, sůl může brambory rychle změkčit, pokud se přidá v polovině jejich přípravy.

Hit enter to search or ESC to close.