Jak si připravit domácí hořčici?

Jak si připravit domácí hořčici?

Pro velké fanoušky hořčice, a to i pikantní, vězte, že je možné ji připravit doma s přísadami po ruce. Hořčice je klíčovým kořením při dochucování vašich salátů nebo jídel na bázi červeného nebo bílého masa, stejně jako kečup nebo majonéza. Nyní si můžete připravit svou vlastní hořčici podle našeho receptu pro 100% domácí výsledek.

Při výrobě vlastní hořčice se také vyhnete konzumaci průmyslových produktů (s konzervanty, barvivy atd.) a spotřebě méně cukru. Zde jsou naše tipy na mnohem lepší a zdravější domácí hořčici!

Jaké jsou hlavní druhy hořčice?

Hořčice je jedno z nejstarších koření na světě, které se poprvé objevilo v Číně před 3000 lety a jehož první receptury dorazily do Francie ve 13. století. Hořčice je  kombinací několika mletých semen a tekutin  , které je odlišují od několika druhů hořčice. Zde jsou ty hlavní:

 1. Žlutá hořčice:

Jedná se o klasickou hořčici používanou v amerických hot dogech a hamburgerech. Jeho jasně žlutá barva pochází ze samotné kurkumy smíchané se žlutými hořčičnými semínky, octem a vodou. Žlutá hořčice má pikantní chuť a krémovou texturu.

Dijonská hořčice. zdroj: spm
 1. Dijonská hořčice:

Tradiční francouzská hořčice pochází z oblasti Burgundska, odtud název města Dijon. Tato hořčice, někdy známá jako pikantní, se připravuje z hnědých nebo černých hořčičných semínek v kombinaci s bílým vínem.  Může být jemný, silný nebo extra silný  a dokonale vylepší vaše přípravy vinaigrette nebo vaše pokrmy z masa či ryb.

 1. Medová hořčice:

Jak název napovídá, jedná se o kombinaci hořčice a medu. Což zjemňuje pověstně pikantní chuť hořčice. Tuto variaci ocení spíše ti nejmenší jako doprovod k pokrmům z červeného masa nebo kuřecího masa.

 1. Staromódní hořčice:

Na rozdíl od jiných hořčice  byla zrna celozrnné hořčice nahrubo namleta . Díky tomu je textura hořčice zrnitější a dává pikantnější chuť. Staromódní hořčice skvěle doplní filet mignon, vepřové kotlety nebo vinaigrette omáčku.

Druhy hořčice. zdroj: spm
 1. Bavorská sladká hořčice:

Tato hořčice z oblasti Bavorska v Německu se skládá ze speciálního druhu hořčičného semene zvaného „šrotované“. Někdo přidává také med (nebo javorový sirup), ocet a jablečný protlak. Což velmi zjemní jeho chuť v chuťových pohárcích. Protože se jedná o bavorskou variaci, tato hořčice doprovází mnoho německých receptů, zejména klobásy jako Leberkäse a Weißwurst.

Jak připravit domácí žlutou hořčici?

S tímto hořčičným receptem můžete okořenit svá masová jídla. Na jeho přípravu budete potřebovat následující ingredience: – 50 g hnědých nebo žlutých hořčičných semínek – 25 cl jablečného octa – 15 cl vody – 15 g soli – 1 lžičku kurkumy V nádobě rozpusťte sůl voda, poté přidejte semínka a nechte 48 hodin uležet. V hrnci přiveďte k varu ocet, aby se z něj odstranil veškerý alkohol, a poté přidejte okapaná hořčičná semínka. Nechte 10 minut vařit. Poté semena sceďte a rozmixujte v mixéru. Přidejte trochu kurkumy a poté přefiltrujte hořčičnou pastu pomocí sítka. Přeneste přípravek do předem sterilizovaných vzduchotěsných sklenic a počkejte několik dní, než si vychutnáte domácí hořčici.

Jak vyrobit domácí celozrnnou hořčici?

Celozrnná hořčice. zdroj: spm

Všechny hořčičné recepty lze  dochutit podle vaší chuti a preferencí . Nyní vám doporučuji postupovat podle tohoto rychlého a jednoduchého receptu na jemnou celozrnnou hořčici, kterou lze použít do salátového dresinku nebo namazat na chleba.

 1. Smíchejte ½ šálku žlutých hořčičných semínek a ¼ šálku semínek hnědé hořčice
 2. Přidejte ½ šálku vody (nebo piva pro chuť) a ½ šálku jablečného octa a prošlehejte.
 3. Směs zakryjte a umístěte na  chladné a suché místo na 12 hodin nebo dokud se všechna tekutina nevstřebá.
 4. Přidejte lžíci hnědého cukru, ½ lžičky mořské soli a med.
 5. Poté namočená semínka nasypte do kuchyňského robotu a několikrát propulzujte. Poté směs nechte asi minutu působit.
 6. Nakonec vše přelijte do vysterilizované sklenice nebo zavařovací sklenice, kterou  dejte na 2 týdny do lednice, aby směs změkla.

Takže máte všechny karty v ruce, abyste vyrobili starou dobrou hořčici. Neváhejte a přidejte své oblíbené příchutě nebo bylinky, pokud na to máte chuť!

Hit enter to search or ESC to close.