Jak správně skladovat pečivo?

Jak správně skladovat pečivo?

Ať už si pečete chléb doma, nebo dáváte přednost jednoduchosti nákupu v pekárně, vždy byste měli mít na paměti, že chléb se může zkazit mnohem rychleji, než byste čekali. Podmínky pro jeho uchování jsou proto obzvláště důležité. Samozřejmě, stejně jako u jiných potravin, je velmi jemné uchovávat je v lednici. Není to ideální prostor, jak prodloužit životnost našich již vyzrálých a téměř zkažených potravin? Rozhodně. Otázka však stojí za zamyšlení. Myslíte si, že je tak dobrý nápad uchovávat chleba v lednici?

Lednice, mrazák, chlebník, spíž… Nechybí výběr pro uložení vaší bagety nebo celozrnného pečiva. Ale jaká by byla nejoptimálnější a nejzdravější metoda, aby to vydrželo déle? Rozhodli jste se jej uložit do  lednice  , abyste jej mohli konzumovat několik dní v řadě? No to je podle odborníků na výživu velká chyba. Proč? Důvod by byl úzce spojen s jeho chutí, chutí a čerstvostí. Řekneme vám více.

Skladování chleba v lednici: zlozvyk?

Čerstvý chléb

Většina lidí je stále přesvědčena, že skladování chleba v lednici je velmi vhodná praxe, aby ho mohli spotřebovat i po několika dnech. Ve skutečnosti to není vůbec nejlepší možnost. Samozřejmě může být ve skutečnosti konzumován o něco déle, když je v lednici, ale ztratí veškerou svou čerstvost a svou velmi zvláštní chuť.

Nízké teploty v chladničce poškozují jeho chuť a způsobují negativní účinky na molekuly škrobu, které obsahuje, což vede k jeho „degradaci“ a zatuchnutí chleba. Všimněte si, že pšeničný škrob se skládá z dlouhých „glukózových řetězců“, což je přesně to, co dělá váš chléb tak měkkým a vlhkým. Jeho struktuře navíc nedělají dobře nízké teploty. Jako bonus, na rozdíl od všeobecného mínění, pokud chléb tuhne příliš rychle, je to právě kvůli nadměrné vlhkosti a výraznému poklesu teploty. Proto je nejlepší kupovat přesně takové množství, které plánujete spotřebovat maximálně za den nebo dva.

Pokud však doufáte, že to bude čerstvé o něco déle, zde je několik tipů, které byste měli dodržovat:

  • Rozhodněte se pro nákup dobře propečeného chleba.
  • Skladujte jej na místě při pokojové teplotě, mimo vlhkost, zabalený v suchém ručníku.
  • Vyhněte se igelitovému sáčku, který má tendenci změkčit kůrku, a raději si vyberte kovovou nebo bambusovou krabici, speciálně určenou na chléb. Tento nástroj řídí proces sušení a uchovává vlastnosti chleba déle.
  • Pokud ztuhne příliš rychle, navlhčete jej pod proudem vody a poté vložte na několik minut do trouby (na 60°), aby znovu získal svou texturu, která je křupavá i měkká.

Co je dobré vědět: čerstvý chléb lze zmrazit. Mražení však nezabrání retrogradaci škrobu. Navzdory všem očekáváním však tento jev neovlivní vlastnosti chleba. Vydržíte jej tedy konzumovat déle. Jen se vyhněte rozmrazování v mikrovlnné troubě!

Jaký druh chleba zvolit, aby vám déle vydržel?

Zmrazený chléb

Pokud chcete, aby chléb zakoupený v pekárně vydržel déle čerstvý, zvolte raději chleby vyrobené z celozrnné mouky nebo starých zrn kynutých kváskem. Dejte přednost dobře propečenému chlebu, jehož střídka obsahuje méně vody, což zabrání rychlému tvrdnutí. Naprostý opak průmyslových baget, nasycených vodou, které ztvrdnou za pár hodin.

Pozn.: průmyslový toustový chléb, zapečetěný v plastových sáčcích, které jsou k dispozici na pultech supermarketů, obecně zůstává měkký déle než řemeslný chléb. proč tomu tak je? Téměř vždy je totiž ošetřeno konzervanty a chemickými přísadami, které ho chrání před ztvrdnutím a plísní při skladování.

Abyste získali zdravější chléb, který dlouho vydrží, je dobré naučit se ho vyrábět doma z autentických kvalitních surovin. Pokud si však chcete koupit hotový chléb, případně zvolte „staromódní“ kváskový chléb. Obsahuje mírnou kyselost, která mu umožňuje zůstat měkká uvnitř a křupavá na vnější straně až 7 dní. Alkoholové kvašení kvásku totiž zaručuje dlouhou životnost chleba. Kdežto alkoholovým kvašením pivovarských kvasnic nebo chemickým kypřidlem je pravděpodobnější, že chleba ztuhne mnohem dříve.

Chléb skladujte v mrazáku

Věděl jsi ?  Italský chléb Altamura (pane di Altamura), často nazývaný nejlepší chléb na světě, má vzdušnou a jemnou texturu, jedinečnou chuť s nádechem ořechu, lahodně křupavou kůrku a velmi výraznou vůni. Připravuje se z přírodních kvasnic a velmi jemnozrnné žluté krupice z tvrdé pšenice. Může být snadno skladován, těsně uzavřený v původním neprůhledném papírovém obalu, po dobu až jednoho týdne. Musíte se však vyhnout tomu, abyste byli oklamáni padělky. Tento chléb se skutečně vyrábí velmi přísně z vysoce kvalitních produktů. Musíte se proto ujistit, že obsahuje certifikaci AOP (chráněné označení původu), což je evropské označení, které chrání místní produkty před četnými padělky.

Hit enter to search or ESC to close.