Jak správně uchovávat otevřený karton mléka v lednici?

Jak správně uchovávat otevřený karton mléka v lednici?

Většina lidí konzumuje mléko každý den, ale nemusí nutně vědět, jak je správně uchovávat v chladničce. Je to jeden z nejkonzumovanějších mléčných výrobků na světě, ale je to také velmi křehká komodita na konzervaci. Existuje několik způsobů uchování této potraviny a liší se v závislosti na typu zvoleného mléka. Není to potravina, která vydrží příliš dlouho, ale její trvanlivost je často neznámá. Když si koupíte láhev mléka a otevřete ji, měla by být umístěna v lednici. Ale pokud zůstane otevřená příliš dlouho, aniž by byla spotřebována, mohla by vypršet, aniž byste o tom věděli.

Zde je způsob, jak správně uchovat mléko po otevření a objevte několik tipů, jak jej uchovat co nejdéle v dobrých hygienických podmínkách.

Jak dlouho uchovávat mléko po otevření?

Karton mléka - zdroj: spm

Pokud máte krabici nebo láhev mléka, která nebyla otevřena a mléko je sterilizované UHT (zahřáté na ultra vysokou teplotu),  může být skladováno po dobu tří měsíců v suchém prostředí.   Kromě toho, pokud si koupíte  pasterizované mléko , musí být uchováváno v chladničce po dobu 15 až 20 dnů.

Po otevření lahvičky UHT sterilizovaného mléka by mělo být spotřebováno maximálně do dvou až pěti dnů. Když se mléko otevře, může být cílem mikrobiální kontaminace nebo se může zhoršit chuť, barva nebo vzhled. Mléko by mělo být chlazeno při teplotě mezi 0 a 4 °C. Pasterizované mléko lze uchovávat přibližně deset dní, zatímco mléko s mikrofiltrem nelze uchovávat déle než 15 dní. Zatímco syrové mléko lze uchovávat v chladu maximálně 48 hodin. Může se konzumovat pouze po uvaření.  Po otevření musí být všechna tato mléka spotřebována maximálně do 48 hodin.

Jak správně uchovávat mléko?

Mléko v lednici - zdroj: spm

Před otevřením UHT sterilizované mléko skladujte na suchém místě při pokojové teplotě.  Nevystavujte jej světlu nebo v průhledné nádobě. V chladničce je vhodné umístit mléko do nejchladnější části, která může být nahoře nebo dole v závislosti na modelu vaší lednice.  Pokud je mléko umístěno ve dveřích, bude vystaveno světlu, když otevřete nebo zavřete dveře chladničky. Stejně tak se bude lépe skladovat mimo potraviny se silnými pachy, protože by je mohlo absorbovat a změnit svou chuť. Pro správné skladování mléka nezapomeňte zavřít víčko nebo krabici s mlékem, kterou jste již otevřeli. Čerstvé mléko může zapnout kontakt se vzduchem, i když je umístěno v chladničce. Sterilizované mléko můžete také nahradit mlékem v prášku, které můžete skladovat po dobu šesti měsíců na suchém místě, mimo zdroj tepla.

Můžete zmrazit mléko?

Zmrazené mléko – zdroj: spm

Mléko se nedoporučuje zmrazovat a dokonce vám může pomoci udržet ho déle, pokud je pasterizované nebo sterilizované a karton je neotevřený. Zmrazení mléka by však   mohlo narušit jeho strukturu, ale nemělo by to ovlivnit jeho chuť.  Láhev mléka můžete uchovávat šest týdnů v mrazáku a přitom zachovat nutriční vlastnosti vašeho mléčného výrobku.  Chcete-li ji rozmrazit, dejte ji přednostně do chladničky a ne při pokojové teplotě, aby nedošlo k přemnožení mikroorganismů.

Hit enter to search or ESC to close.