Jak udělat omelety jako skutečný šéfkuchař?

Jak udělat omelety jako skutečný šéfkuchař?

Jak nejraději máte po ránu vajíčka? Každý má samozřejmě své preference: tvrdá, míchaná, naměkko, smažená… A pak jsou tu také příznivci omelety. Velká hvězda snídaně, chutná, velkorysá a sytá. Pro dobití baterií je to jistě nejoblíbenější zdravé jídlo v mnoha domácnostech. Omeleta bohatá na bílkoviny, vlákninu, vápník a celý koktejl živin dodává tělu dávku energie. I když se však dá použít na tisíc a jeden způsob, není vždy snadné dosáhnout úspěchu a na talíři někdy dorazí suchý. Chcete uvařit dokonalou omeletu, měkkou zevnitř a zlatavou zvenku?

Jak získat velmi jemnou omeletu?

Jezte omeletu

K dobré omeletě nestačí jen rozbít vejce! Nenechte se mýlit, i když se tato skvělá klasika zdá být velmi snadná a rychlá na přípravu, stále existují určité chyby, kterých se vyvarovat, abyste na talíři neskončili s gumovou, lepkavou, příliš slanou nebo nevýraznou omeletou. A protože to je klíč k vyvážené snídani, musíte dát dohromady všechny ingredience a udělat správné kroky, abyste ji nepromeškali!

Receptů na omeletu je samozřejmě nespočet. Každý může nechat promluvit svou kreativitu a dozdobit ji dle libosti. Kromě snídaně může omeleta přirozeně sloužit jako kompletní jídlo k obědu nebo večeři, vařená na pánvi nebo v troubě. Ale nutno uznat, že ne všem se nám podaří, alespoň ne vždy, dosáhnout dokonale měkkého a tekutého. Co kdybychom vám řekli, že stačí k vejcím přidat malou,  velmi obyčejnou přísadu  , aby byl rozdíl? Nikdy vás to nenapadlo, ale rozhodně budete ohromeni texturou, kterou získáte.

Naše rada  : ale než prozradíte tuto tajnou surovinu, ujistěte se, že neuděláte běžnou chybu, že šleháte vejce přímo  z lednice. Místo toho je nezapomeňte několik minut uchovávat při pokojové teplotě. To je nejlepší způsob, jak zachovat jejich chuť.

Jaká je tedy tato tajná přísada?

Máslo

Přestože každý používá své know-how k přípravě dobré omelety, často ze stejných surovin, existuje několik tipů, které mohou změnit hru. Takže vaše omeleta bude nejen dobrá, ale bude dokonalá! Aby byla vaše vejce jemně měkká, tajemství často spočívá v přidání trochy rozpuštěného másla, crème fraîche, prášku do pečiva nebo mléka. Specialisté na omeletu mají alespoň jednu z těchto ingrediencí vždy po ruce, aby vylepšili svůj recept.

A dnes vás zveme k otestování přípravku na bázi přírodního jogurtu k pití. Omeleta bude ještě křehčí a krémová. Pro větší chuť můžete dokonce přidat sýr a zelenou cibulku (pažitku).

Užitečné informace  : při šlehání vajec vidličkou je důkladně prošlehejte, aby byla vaše omeleta lehčí a příjemnější k jídlu. Když si všimnete, že se postupně tvoří jemná bílá pěna, je to velmi dobré znamení. A konečně další tajemství spočívá také ve vaření: omeletu uvařte na mírném ohni a přidejte pár kapek olivového oleje, zabráníte tím rychlému zhnědnutí másla a vysoušení vajec.

Recept na omeletu z jemného jogurtu k pití

Připravte si omeletu

Ingredience:

 • 4  vejce
 • Několik zelené cibulky
 • 50 g sýra (tvrdého)
 • 50 ml pitného jogurtu
 • Slunečnicový olej
 • Sůl a černý pepř

Způsob přípravy:

Vejce dejte do misky, osolte a opepřete (podle chuti), poté dobře promíchejte vidličkou (raději než metličkou, která snižuje pružnost vajíčka). Poté přidejte jogurt a ještě trochu prošlehejte. Sýr nastrouháme   a přidáme do mísy a následně najemno nakrájenou zelenou cibulku.

Rozehřejte nepřilnavou pánev se lžičkou slunečnicového oleje. Nalijte do ní směs z misky. Nejlepší by bylo, kdyby bylo vaše náčiní zakryté víkem. Vařte omeletu na mírném ohni po dobu 5 až 7 minut nebo dokud nebude uvařená podle vašich preferencí. Složte pomocí dřevěné špachtle a je to!

Malý tip  : jak víte, všechno se týká vaření. Pokud je omeleta převařená, nakonec je suchá, a pokud je nedopečená, vypadá příliš tekutá. Takže co je pro ni to šťastné médium, když je jemně uslintaná? Sledujte svou omeletu a pečlivě sledujte, jak vaření pokračuje. Když se spodní část zdá vařená a horní část stále prozrazuje vlhkost, je čas ji sundat z ohně.

Recept na jemnou mléčnou omeletu

Ingredience:

 • 4 vejce
 • 2 lžíce polotučného mléka
 • 2 kousky másla
 • Sůl pepř
 • Poleva dle vlastního výběru

Způsob přípravy:

Vejce rozbijte do misky nebo salátové mísy. Přidejte mléko a dobře rozšlehejte vejce, dokud nezískáte homogenní, lehce pěnovou směs. Osolíme a opepříme. Přidejte koření a bylinky podle vaší chuti.

Rozpálíme pánev, vymažeme ji trochou másla nebo olivového oleje. Poté směs nalijte. Pomocí dřevěné špachtle přehněte všechna přetékající vejce směrem ke středu pánve. Uchopte rukojeť náčiní a proveďte několik krouživých pohybů, aby stále tekutá část stékala k okrajům. Nyní je čas ozdobit omeletu požadovanými přísadami (žampiony, sýr, šunka atd.). Nakonec omeletu přeložte, udělejte ještě několik pohybů, aby se nepřilepila (v případě potřeby přidejte kousek másla nebo pár kapek olivového oleje) a posuňte ji na talíř. Dopřát !

Hit enter to search or ESC to close.