Jak udržet salát čerstvý a křupavý po dobu 3 týdnů?

Jak udržet salát čerstvý a křupavý po dobu 3 týdnů?

S příchodem letní sezóny už žádná těžká a objemná jídla. Snažíme se jíst čerstvé a lehké věci. Je ideální čas zásobit se vitamíny, zeleninou a lahodnými, nízkokalorickými saláty. V létě je králem hlávkový salát, křupavý a uspokojivý. Ledovka, rukola, frisée, řeřicha, římská… Nechybí výběr pro obměnu vašich jídel! Jako bonus, ochucený kapkou olivového oleje a trochou octa, se skvěle hodí k nekonečnému množství jídel a nabídne vám chutné míchané saláty. Jeho jediný problém: má tendenci hnědnout a rychle se kazit. Jak zabránit tomu, aby před časem vadla, aby si déle zachovala čerstvost a křupavou texturu? Tady je tip, který vám chyběl.

Hlávkový salát

Je důležité pochopit, že  zelenina není stejná, pokud jde o konzervaci. Byla by chyba dávat je všechny do stejné dávky: ve skutečnosti některé odolávají chladu dokonale, zatímco jiné se mohou ve velmi chladném prostředí kazit rychleji. Jinými slovy, lednička by neměla být považována za univerzální. Která zelenina nejlépe snáší nízké teploty? Najdeme zde zejména hlávkový salát a jeho deriváty, ale také zelí, špenát, lilek, mangold, tuřín, ředkvičky, brokolici, zelené fazolky a dokonce i okurky. Nyní se pojďme podívat, jak salát správně skladovat, aby vydržel čerstvý alespoň tři týdny.

Jak udržet salát déle čerstvý?

Čerstvý salát

Jakmile si zakoupíte svůj krásný salát v obchodě se zeleninou, je důležité dodržovat několik základních pravidel, abyste jej doma správně skladovali. Pozor, jen tak mimochodem, tento velký zelený salát je velmi příznivou živnou půdou pro různé patogeny, jako jsou houby, plísně a bakterie (salmonela a E. Coli). Aby se zabránilo otravě jídlem, je nutné salát pečlivě opláchnout.

Jedním z nejúčinnějších tipů, jak udržet salát déle v dobrém stavu, je ponechat listy vcelku. Je však velmi důležité dbát na určité detaily: hlávkový salát nakrájejte list po listu, pečlivě jej omyjte a uložte do lednice ve vzduchotěsné nádobě, abyste prodloužili jeho životnost. Tímto způsobem dosáhnete vyšší hygieny a tím i lepší konzervace.

Tip navíc  : aby se salát dobře umyl, ponořte všechny listy do velké salátové mísy naplněné studenou vodou a zalijte půl sklenicí bílého octa, který odstraní všechny nečistoty. Po 10 minutách vymačkejte listy a před vložením do lednice je uložte do vzduchotěsné krabičky.

Trik, jak udržet salát čerstvý, krok za krokem

Virovým tipem, jak uchovat  salát  čerstvý po dobu 3 týdnů, je umístit ho do skleněné nádoby se vzduchotěsným uzávěrem a zakrýt papírovou utěrkou. Budete ohromeni jeho dlouhotrvající svěžestí!

Zde jsou následující kroky:

 • Nakrájejte salát list po listu
 • Listy důkladně opláchněte pod tekoucí vodou
 • Poté je vložte do skleněné nádoby se vzduchotěsným uzávěrem.
 • Nádobu dobře vytřete
 • Zavřete a vylijte

Umístěním nádoby do této polohy v chladničce papírový ručník absorbuje vlhkost z listů hlávkového salátu a uchová je déle v perfektním stavu. Takto si ho můžete vychutnávat několik týdnů a konzumovat, kdykoli budete mít chuť. Všimnete si, že listy zůstanou čerstvé a křupavé. Výhodou je, že váš salát bude již umytý a nakrájený! Stačí vzít pár listů a připravit lahodné saláty.

Další jednoduché tipy pro skladování hlávkového salátu

Salát s hlávkovým salátem

Možná jste to nevěděli, ale na trhu je více než sto druhů salátu, jako je ledový, římský, salátová srdíčka atd. Tato zdravá a vyvážená zelenina se vyznačuje jemnými, zelenými listy. Ale obecně je jeho životnost poměrně krátká. Mezi působením vlhkosti a vzduchu totiž hrozí zhnědnutí a vadnutí rychleji, než bychom si přáli. Pro optimalizaci jeho ochrany a prodloužení jeho životnosti je proto třeba přijmout určitá opatření.

Zde je několik tipů, které vám pomohou zachovat jeho čerstvost co nejlépe:

 • Při nákupu pamatujte na výběr velmi kvalitního salátu, a to jak zeleného, ​​tak čerstvého, zejména nepovadlého. Čím zelenější listy, tím lépe.
 • Právě jste dali ledový salát do lednice? Ujistěte se, že se jeho listy nedotýkají stěn. Abyste se vyhnuli sebemenším nepříjemnostem, je nejlepší jej umístit do sáčku a do jedné ze zásuvek určených na zeleninu.
 • Jste zvyklí trhat listy, jak potřebujete? Nedoporučujeme používat nůžky ani jiné náčiní. Listy vždy řežte ručně, abyste zabránili jejich rychlému znehodnocení nebo rezivění.
 • Vyvarujte se příliš dlouhému namáčení listů. Před konzumací je nejlépe  umýt  a osušit, pokud již nejsou poněkud zavadlé. V takovém případě je můžete nechat pár minut ve vodě, aby díky hydrataci znovu získaly trochu svěžesti a konzistence.
 • V lednici nikdy neumisťujte hlávkový salát do blízkosti potravin, které uvolňují ethylenový plyn, jako jsou banány, rajčata, jablka nebo hrušky. To je nejlepší způsob, jak urychlit jeho zhoršování!
 • Nakonec zelený salát nikdy nezmrazujte, protože listy mohou praskat a ztrácet tak texturu a chuť.

Hit enter to search or ESC to close.