Jak vyrobit kefír doma?

Jak vyrobit kefír doma?

Kefír, získaný přirozenou fermentací ze speciální přísady, je „živým“ nápojem, který může prospívat vaší střevní flóře a podporovat váš trávicí komfort. Nakyslý a mírně perlivý, je to zdravotní nápoj, který se po staletí pije v některých částech Asie. Objevte tajemství kefíru a naše rady pro jeho domácí výrobu.

První výskyt kefíru se datuje na Kavkaz před více než 1000 lety: nomádi nosili kozí mléko v kožených sáčcích, které fermentovalo a přeměňovalo se v hustý nápoj, který dal mléčný kefír. Vodní kefír (nebo ovocný kefír) dříve přezdívaný „kavkazské šampaňské“ je nápoj získaný fermentací kefírových zrn ve vodě a případně ovoci. Tato zrna živé kultury připomínající želatinové hmoty s průsvitnými krystaly obsahují mikroorganismy žijící v symbióze (bakterie a kvasinky), z nichž hlavní jsou Lactococcus lactis, Saccharomyces cerevisiae, Leuconostoc mesenteroides a Lactobacillus paracasei. Kefír fermentuje 24 až 72 hodin za vzniku jemně perlivého, mírně kyselého, alkoholického nápoje. Nejdůležitější částí je fermentace. Pokud není nápoj dostatečně fermentován, bakterie nestihly udělat svou práci. Pokud naopak kvasí příliš (nad 72 hodin) nebo nad 5 % cukru, bude kefír perlivější a alkoholičtější (po dvou dnech do 2°C), ale i tak se konzumuje dobře .

Spojenec pro vaši střevní mikrobiotu

Tento „živý“ nápoj, zdroj bílkovin a vitamínů B, je bohatý na probiotika, která přispívají k rovnováze střevní flóry, posilují imunitní systém a pomáhají snižovat cholesterol. Sklenice před jídlem zlepšuje střevní průchod a usnadňuje trávení. Pracuje se na vyhodnocení jeho potenciálního příznivého účinku u lidí se syndromem dráždivého tračníku. Kefír je indikován, pokud trpíte poruchami trávení v důsledku užívání antibiotik. Při zácpě působí po 24 hodinách kvašení mírně projímavě (nad 48 hodin je tomu naopak, pomáhá proti průjmu). Detoxikuje a zklidňuje, zlepšuje kožní problémy (snížení zarudnutí, kožní vyrážky). Pijte ho studený po celý den, počínaje ranní sklenkou nalačno: občas nebo jako měsíční kúru, nepijte příliš velké množství s rizikem nežádoucích účinků (průjem, bolesti hlavy) a kvůli kefíru obsahuje přírodní cukr.

7 kritérií pro výběr skutečného kefíru

Kefír

Při nákupu zkontrolujte, zda je kefír:

 1. nepasterizované;
 2. nesterilizováno;
 3. biologický ;
 4. nejlépe ručně;
 5. bez přidaného cukru;
 6. mírně zakalený as malou usazeninou na dně láhve: známka autentického, čerstvého a nesterilizovaného řemeslného kefíru. Pokud žádný nevidíte, je velká šance, že je sterilizovaný nebo že jde o „falešný“ kefír, vyrobený ze sody, s uměle přidanými bakteriemi. Totéž, pokud kefír není v čerstvé sekci;
 7. datum za slovy „Konzumovat nejlépe do…“ musí být dříve než tři měsíce, jinak probiotika nebudou mít žádný účinek. Pokud si například koupíte kefír 1. července 2022, měla by slova znít „Nejlépe do 1. října“.

Udělejte si vlastní kefír

Nerafinovaný cukr v misce

Kefír si snadno připravíte sami, pokud ovládáte proces fermentace. Postupujte podle níže uvedených kroků a experimentujte, abyste zjistili, jaká doba fermentace je pro vás z hlediska chuti nejlepší.

 • Rozpusťte 3 polévkové lžíce nerafinovaného cukru v 1 litru vody. Používejte nechlorovanou vodu, ne příliš mineralizovanou, protože voda příliš bohatá na minerály nebo chlór by mohla poškodit fermentaci a snížit aktivitu mikroorganismů.
 • Cukrovou vodu nalijte do velké skleněné nádoby, přidejte 2 lžíce kefírových zrnek (nebo sáček s práškem), plátek bio citronu a 20 g rozinek. Podle chuti můžete hrozny nahradit sušeným fíkem, dvěma sušenými meruňkami nebo plátky okurky. Můžete do něj přidat i ovocnou šťávu, ale po fermentaci a přefiltrování.
 •  Sklenici zakryjte čistou látkou, aby nápoj mohl dýchat a plyny unikat, a nechte jeden až tři dny kvasit při pokojové teplotě.
 • Směs přeceďte, abyste posbírali kefírová zrna, vyhoďte citron a další ovoce a nápoj nalijte do těsně uzavřené láhve. V lednici vydrží týden.
 • Kefírová zrna skladujte v lednici v pootevřené dóze s vodou a trochou cukru, abyste je mohli znovu použít na další nápoj. Pokud nezmění vzhled nebo vůni, můžete je použít opakovaně.

Pokud váš kefír nešumí Pokud si všimnete, že váš kefír nešumí, fermentace selhala. To může být způsobeno několika důvody:

 • Okolní teplota je příliš nízká: poté dejte sklenici na teplotu mezi 20 a 25 °C.
 • pH směsi je příliš nízké. Dávejte přednost plátkům citronu před citronovou šťávou.
 • Vaše kefírová zrna jsou stará, příliš slizká nebo nekvalitní. Dobré zrnko kefíru by mělo být průsvitné, trochu drobivé a mírně měkké. Vyhoďte je, pokud páchnou jako zkažená vejce nebo síra.

Mléčný kefír: nezaměňovat

Mléčný kefír s kyselou a smetanovou příchutí se blíží jogurtovému nápoji a liší se od vodního nebo ovocného kefíru: vyrábí se z fermentů a kvasinek přidávaných do kravského, ovčího, kozího mléka nebo „mléka“ rostlinného (mandlové, rýžové , atd.). Bohatý na minerály a vitamíny, obsahuje třikrát více probiotik než jogurt, s velkou rozmanitostí bakterií. Uchovávejte v lednici. Nejprve pijte maximálně 100 ml denně a postupně dávku zvyšujte, aby si tělo na tento nápoj zvyklo.

Nerafinovaný třtinový cukr má nutriční výhody, protože zachovává minerální soli, vitamíny a aminokyseliny cukrové třtiny. Seženete je v bio obchodech, lahůdkách nebo na internetu.

Hit enter to search or ESC to close.