Jaké je italské tajemství, aby se těstoviny nelepily?

Jaké je italské tajemství, aby se těstoviny nelepily?

Italské těstoviny jsou nedílnou součástí gastronomie po celém světě. Nacházejí se ve všech omáčkách v mnoha kuchyních. A pokud jsou tak oblíbené, je to proto, že se snadno a rychle připravují. Nemluvě o tom, že jsou velmi chutné a syté. Obyčejné s máslem nebo olivovým olejem, gratinované sýrem, v kombinaci se zeleninou, v boloňské nebo carbonarové verzi, nechybí výběr, který potěší i ty největší gurmány. Jediný problém: není vždy snadné dosáhnout vaření al dente a naše špagety mají často tendenci se k sobě lepit. Jaké je ale italské tajemství, jak se této nepříjemnosti vyhnout? Abyste měli na talíři dokonale uvařené a chutné těstoviny, postupujte podle následujících kroků!

Kolem těstovin vždy kolovalo mnoho mýtů. Pravděpodobně jste často slyšeli, že se nepřilepí, když do vody na vaření přidáte trochu oleje nebo že je musíte ihned po uvaření vložit pod proud studené vody. Zastavte předsudky! Oddělíme skutečnost od fikce a odhalíme vám slavné italské tajemství, jak získat ty nejlepší těstoviny.

Jaké je italské tajemství, aby se těstoviny nelepily?

Uvařte těstoviny

Těstoviny  jsou  často tou nejrychlejší a nejchutnější možností, jak jídlo ušlehat. A jako bonus je těžké se toho nabažit, protože můžete obměňovat příchutě a používat je v mnoha receptech. Jakkoli se však může zdát jejich příprava jednoduchá, často se nakonec při vaření přilepí na pánev. A není nic méně chutného než špagety nebo penne, které jsou lepkavé, kašovité a příliš těžké k jídlu. Věřte tedy Italům, specialistům na toto kulinářské jídlo, že vaše těstoviny uvaří dokonale.

Aby se tedy těstoviny nepřichytily k hrnci nebo pánvi, ve které se vařily, je tajemstvím především zohlednit určitá zlatá pravidla, od kterých se Italové nikdy neodchylují.

Nejprve se ujistěte, že vybíráte kvalitní těstoviny. Jsou sice o něco dražší než ostatní, ale je malá šance, že se při vaření snadno přichytí. Dále je důležité vařit dostatek vody. Toto je často opakovaná chyba, kterou mnoho lidí dělá: příliš mnoho těstovin za málo vody! Například na 100 g špaget však potřebujete litr vody a lžičku  soli .

Je zřejmé, že pokud pánev nevyhovuje, zvolte větší. Uvědomte si, že pokud je vody málo, škrob uvolňovaný těstovinami při vaření způsobí jejich slepení. Další důležitý bod: vždy počkejte, až se těstoviny ponoří do varu. Pokud voda ještě není dostatečně vařená, pravděpodobně se v pánvi přichytí.

Mýty vyvráceny

Nasypte těstoviny do vody

Při vaření nevěřte vždy své intuici, je lepší se řídit návodem na obalu, protože každá textura těstovin vyžaduje jiný čas. Někdy může být nutné přidat minutu nebo dvě doby vaření, v závislosti na vaší chuti. Dobu vaření už ale neprodlužujte, jinak se vám těstoviny slepí a budou příliš kašovité.

Jakmile jsou těstoviny uvařené, al dente podle potřeby, nezapomeňte je v pánvi dobře promíchat. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení není nutné přidávat  olej  do vody na vaření: zůstane pouze na povrchu a nebude mít žádný zvláštní vliv na oddělení vašich těstovin. Naopak při scezování se olej na špagety přichytí a může změnit jejich chuť.

Další mylná představa: odjakživa jsme se domnívali, že těstoviny je nutné hned po uvaření vložit pod proud studené vody, aby nezměkly. Falešný! Oplachování rozhodně není dobrý nápad, zvláště pokud je plánujete hned sníst. Ve skutečnosti vaše těstoviny riskují ztrátu své hedvábné struktury a výhody škrobu jsou oslabeny studenou vodou. Zkušení kuchaři však upozorňují, že pokud chcete těstoviny vychladit a přidat do čerstvého salátu nebo je plánujete sníst později, pak je užitečné je před uložením do lednice opláchnout ve studené vodě, aby se neslepily.

Hit enter to search or ESC to close.