Jaké jsou výhody hořčíku?

Jaké jsou výhody hořčíku?

Cítíte se trochu unavení? Všimli jste si, že jste často podráždění a podléháte změnám nálad? A kde se berou tyto křeče, které někdy paralyzují vaše svaly? Nepropadejte panice, možná vám prostě chybí hořčík! Hořčík je stopový prvek nezbytný pro správné fungování našeho těla. Je přítomen v našich buňkách, podporuje a účastní se různých metabolických reakcí. S věkem mají naše přírodní zásoby tendenci klesat. Proto je důležité sledovat sami sebe.

Kdy byste měli užívat hořčík, ráno nebo večer?

Pokud užíváte hořčík pravidelně, možná jste již slyšeli nějaké fámy, že hořčíku je lepší se vyhnout před spaním, kvůli jeho „vzrušujícímu“ účinku. To znamená, že tato fáma je nepodložená, naopak by se dokonce doporučovalo užívat ji na noc, zvláště pokud jste nespavý.

Přirozeně relaxační

Dobrý příjem hořčíku má relaxační účinek na nervový systém. Zažene únavu, zmírní výkyvy nálad a zároveň zlepší koncentraci a spánek. „Přenos nervových impulsů mezi různými neurony probíhá díky neurotransmiterům,“ vysvětluje Dr. Marie Perez Siscar. Pokud hořčík není  ,   ukládání a uvolňování jeho neurotransmiterů se může stát anarchickým. Může se objevit svalová hyperexcitabilita s křečemi, duševní únavou, která pak vytváří deprese, úzkost, špatnou kvalitu spánku, zejména během fáze usínání…“ Hořčík by také působil na náš nervový systém tím, že podporuje uvolňování serotoninu, neurotransmiteru známého jako antistresový prostředek.

Ulevuje srdci

Kardiovaskulární onemocnění jsou hlavní příčinou úmrtí ve Francii. Pokud trpíte srdeční chorobou, je důležité dodržovat lékařskou péči. Preventivním pomocníkem může být hořčík. „Horčík přímo nereguluje krevní tlak,“ říká náš odborník, „ale jeho svalové antispasmodické působení poskytuje blahodárnou relaxaci všem svalům těla, včetně srdeční tkáně. »

Posiluje kosti

Polovina našich zásob hořčíku se nachází v našich zubech a kostech. Silné kosti však pomáhají předcházet osteoporóze, snížení hustoty kostí, zejména u žen ve věku 50 a více let, a tedy oslabení kostry. „Horčík funguje v harmonii s vápníkem, který je zodpovědný za strukturální zvýšení pevnosti kostí,“ dodává Marie Perez Siscar. Bez něj by se vápník nemohl vázat. Proto zájem mít dobré rezervy. »

Uvolňuje svaly

Hořčík, tento hlavní minerální prvek, přispívá k fungování nervového a svalového systému. Už žádné křeče, záchvaty tetanie nebo dokonce spasmofilie díky jeho detoxikačnímu působení. Efektivní příjem hořčíku pro seniory se pohybuje kolem 360 mg/den pro ženu a 420 mg/den pro muže. “Horčík se skutečně podílí na procesech svalové kontrakce a relaxace,” říká Dr. Perez Siscar. Ke kontrakci potřebuje sval vápník a k relaxaci potřebuje hořčík. Ten tak pomáhá tělu zbavit se toxinů produkovaných díky svalové kontrakci. Například k osvobození čelisti člověka trpícího bruxománií [zvyk skřípání zubů, pozn. red.] mu někdy stačí dodat hořčík a dobře ho hydratovat! »

Vyhýbání se nedostatku

Asi dvě třetiny populace mají nedostatečné zásoby hořčíku. Proto je důležité zajistit pravidelný příjem po celý rok, zejména u dětí, těhotných žen a seniorů. „S věkem má obsah hořčíku v krvi a buňkách ve skutečnosti tendenci klesat,“ potvrzuje odborník. Nedostatek hořčíku může vést k vážným problémům. Křeče pociťované ihned po probuzení vás mohou upoutat na lůžko a bránit vám ve vstávání. »

Jak zkontrolovat své rezervy?

Krevní test neukáže výrazný nedostatek hořčíku. „Dávka do krve zohledňuje pouze procento hořčíku cirkulujícího v krvi, což představuje 2 % z celkového množství hořčíku v těle,“ dodává Marie Perez Siscar. Je lepší spoléhat se spíše na varovné signály, které tělo vysílá, jako je úzkost, bušení srdce, cukání očního víčka, někdy migrény, bolesti svalů, zácpa, ale i ranní únava. »

Matice

Kde ho můžeme najít v našem jídle?

V dobrém množství se nachází v hořké čokoládě, sušené zelenině, olejnatých semenech (mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy atd.), celozrnných výrobcích, tmavě zelené listové zelenině, mořských plodech a sardinkách, nemluvě o některých minerálních vodách, které jsou na ni bohaté. Tyto zdroje by mohly být dostačující, kdybychom vždy jedli kvalitní sezónní produkty, které se zpracovávají co nejméně. „Ale není tomu tak vždy, zvláště když naše zásoby hořčíku tají jako sníh na slunci v případě intenzivního stresu nebo nepravidelného životního stylu. »

Kdy zvážit léčbu hořčíkem?

Pokud příznaky přetrvávají, můžete požádat svého lékaře nebo lékárníka, aby předepsal kúru hořčíku: užívejte 300 až 400 mg hořčíku denně s jídlem, ve formě tablet nebo kapslí, v závislosti na vašich preferencích. Ideálně to udělat tři týdny na začátku zimy, pak zopakovat na jaře. „Také tuto kúru můžete bez nebezpečí dodržovat po celý rok, protože nehrozí předávkování, protože hořčík se vylučuje močí. Vaše tělo účinky ocení časem,“ uklidňuje náš odborník. Tato léčba může být doplněna užíváním vitamínu B6, který usnadňuje asimilaci hořčíku.

Zaměřte se na magnesium malát a taurinát

Jedná se o optimalizovanou formu biologicky dostupného hořčíku, tedy takového, který nejsnáze projde do našich buněk bez zažívacích potíží.

Náš výběr  : Omnimag® Magnesium B6 od UNAE Laboratory

Hit enter to search or ESC to close.