Krystalizovaný med: co dělat?

Krystalizovaný med: co dělat?

Lahodná na pomazánku, ideální na doslazení pokrmů, skvělý pomocník při bolestech v krku a nachlazení, kouzelná přísada do kosmetických masek na obličej… Má krásnou zlatožlutou barvu, používá se při vaření, jako lék i v kosmetice, její přednosti jsou již není třeba dokazovat. Jistě jste pochopili, že je to med, tato zázračná přírodní složka, kterou doma rozhodně musíte mít. Ale při skladování má někdy tendenci krystalizovat a ztvrdnout, což ztěžuje jeho použití. Zde je skvělý tip, jak obnovit jeho tekutou texturu.

Kdo nikdy neměl nepříjemné překvapení, když našel svou sklenici medu celou tvrdou na dně skříně? A očividně nepřipadá v úvahu, že byste si do něj namáčeli lžičku… Nebojte se, pokud váš med ztuhl, jen zkrystalizoval. Zde je návod, jak to udělat tekuté.

Proč med tuhne?

Zkrystalizovaný med

Med je přirozená potrava produkovaná včelami z květového nektaru. Nezapomínejme na to, že pokud včely vyrábí med, není to pro potěšení lidí, ale pro nakrmení jejich larev a potravu na zimu v buňkách úlu. Musí tedy vydržet dlouho, proto tvrdne. Tento jev se nazývá krystalizace a jde o zcela přirozený proces, který výrobek vůbec nepoškozuje. Je to dokonce záruka pravosti!

Ve skutečnosti bude med krystalizovat více či méně rychle v závislosti na květinách použitých k jeho výrobě.  Čím více glukózy v medu je,  tím rychleji tvrdne, to je případ vřesového nebo řepkového medu. Naopak,  čím je bohatší na fruktózu,  tím více zůstává v tekutém stavu jako med kaštanový, jedlový nebo akátový. Krystalizace je víceméně pomalá, ale u pravého medu je nevyhnutelná. Pokud med po několika měsících skladování neztuhl, je to podezřelé.

Při tuhnutí může hrát roli i skladovací teplota. Čím je nižší, tím rychleji med krystalizuje. Med je proto vhodné skladovat při pokojové teplotě a nikdy jej nedávat do lednice. Měli byste vědět, že teplotní rozdíly mohou změnit kvalitu vzácného nektaru.

Zlato v úlu

Jak vyrobit med tekutý?

Jistě jste pochopili, že pokud med ztuhne, je to spíše známka kvality, takže ho nevyhazujte, má vám ještě spoustu dobrého. Zde je návod, jak ji znovu udělat tekutou, aniž by se změnila její chuť a nutriční vlastnosti:

  1. Ohřejte vodu v hrnci, abyste vytvořili vanu, která nepřesáhne 35° až 40°C. Pokud nemáte teploměr, měli byste být schopni ponořit si do ní ruku, aniž byste se popálili. Pozor, největším nepřítelem medu je přehřívání!
  2. Ponořte do ní hrnec s otevřeným víkem a nechte několik minut působit, dokud se nestane tekutým. Pro urychlení procesu můžete zamíchat, ale jemně, protože med se nerad třepe…
  3. Nechte postupně vychladnout mimo oheň a nechte hrnec v hrnci, aby nedošlo k tepelnému šoku. Jakmile med zcela vychladne, sklenici zavřete, protože je velmi hygroskopický, mohl by se naplnit vlhkostí a ztratit kvalitu a chuť.

Další technikou, jak najít příjemnou sirupovou texturu, je vložit hrnec s medem do trouby, zatímco chladne. Na druhou stranu je třeba se vyhnout použití mikrovlnky, protože by došlo k poškození slavného produktu úlu.

Tekutý med - zdroj: spm

3 tipy pro správné skladování medu

V první řadě je důležité kupovat kvalitní med, nejlépe čistý. Pro zachování jeho vlastností je nezbytná dobrá konzervace. Zde jsou 3 jednoduché a účinné tipy, které doporučují včelaři:

  • Dávejte přednost vzduchotěsným skleněným dózám před plastovými.
  • Skladujte mimo dosah světla na suchém místě a sklenici vždy pevně uzavřete, protože UV záření a vlhkost výrobek znehodnocují.
  • Skladujte při pokojové teplotě a nepřekračujte 25°C. Nevkládejte do lednice.

Med je skladován v dobrých podmínkách a lze jej bez problémů uchovat několik měsíců, dokonce i několik let. Na druhou stranu se na rozdíl od některých produktů časem nezlepšuje…

Med ve sklenici - zdroj: spm

Díky všem těmto radám si nyní můžete užívat med, jeho přednosti a jeho vůně s naprostou důvěrou a časem. A když si budete vybírat med, nezapomeňte, že ne všechny mají stejné vlastnosti a stejnou texturu a že rozdíl dělají květinové nektary.

Hit enter to search or ESC to close.