Lepkavá rýže: metoda asijských kuchařů, jak tento problém ukončit

Lepkavá rýže: metoda asijských kuchařů, jak tento problém ukončit

Milujete rýži, ale při vaření na pánvi se vždy přilepí? Nebojte se, máme pro vás řešení! Zde je návod, jak zabránit tomu, aby vaše rýže neskončila přilepená na dně pánve nebo hrnce, a naučit se ovládnout umění vaření podle rady Monishy Bharadwaj, slavného indického šéfkuchaře.

Jak zabránit lepení rýže?

Uvařte rýži na pánvi

Většina lidí si myslí, že ke správnému uvaření rýže stačí uvařit rýži ve vroucí vodě a scedit ji. Skvělí kuchaři boří tento mýtus a sdílejí některá ze svých kuchařských tajemství.

Slavná indická šéfkuchařka Monisha Bharadwaj prozrazuje, jak postupovat, aby se rýže nepřilepila na dno pánve nebo kastrůlku, ve kterém ji připravujete.

Absorpční metoda

Podle odbornice by hospodyňky měly používat absorpční metodu, aby  se rýže  dobře uvařila a měla jemnou a nadýchanou texturu.

„Připravuji rýži absorpční metodou. Vezměte odměrku rýže a dvojnásobné množství vody podle objemu. Výsledek je perfektní,“ řekl odborník.

V závislosti na počtu porcí, které chcete připravit, je vhodné odměřit množství rýže a vody do samostatných misek. Kromě toho, po získání správného množství, musí být rýže dobře propláchnuta vodou v sítu, dokud nebude voda čistá. (Můžete jej „umýt“ 3x nebo 4x)

Pravá pánev

Další tip, který nám indický šéfkuchař dává, je zvolit „pánev s těžkým dnem a dobře zajištěnou poklicí“, aby pára zůstala uvnitř.

„Pára je to, co uvaří rýži. Rýže absorbuje veškerou tekutinu. V hrnci smíchejte propláchnutou rýži a vodu a zvyšte teplotu. Když rýže dosáhne bodu varu, dobře ji promícháme. Pak stáhněte oheň a na pánev přiklopte poklicí,“ dodal kulinářský odborník.

Dalším důležitým prvkem je nechat rýži vařit, aniž byste příliš otevírali víko.

Po 10 minutách vypněte oheň a nechte dalších pět minut odležet a poté podávejte. Tímto způsobem vyjde rýže měkká, s oddělenými zrnky, která se k sobě nelepí.

Proč se rýže lepí na dno  pánve   ?

Hlavní příčinou ulpívání rýže na pánvi je převaření. Pokud se rýže vaří příliš dlouho, škroby v zrnech se začnou rozpadat a lepit.

Dalším faktorem, který přispívá k přilnutí rýže k pánvi, je typ použitého nádobí. Nepřilnavé pánve jsou ideální pro vaření rýže, protože mají hladký povrch, který zabraňuje přichycení rýže.

Co dělat s převařenou  rýží   ?

Polévka

Rýže v polévce je vždy převařená, protože polévku ohříváte a rýži tedy dále vaříte. Mezi polévky, které se nejlépe hodí pro přidání převařené rýže, patří například kuřecí maso a sladkokyselá omáčka.

Dětská strava

Převařená rýže je ideální pro kojence, protože se mnohem snadněji žvýká. Podávejte tak, jak je, nebo smíchejte se zeleninovým či ovocným pyré.

Mléčná rýže

Pokud máte chuť na sladké, proměňte převařenou rýži na rýžový nákyp přidáním mléka, skořice, cukru, rozinek a vanilkového extraktu a dobře promíchejte. Musíte to podávat horké!

Smažená rýže

Po smažení jsou potraviny přirozeně křupavé. Převařenou rýži dejte do hrnce s trochou olivového oleje a vařte na středním plameni. Přidejte svou oblíbenou zeleninu, vejce a sójovou omáčku.

Hit enter to search or ESC to close.