Měli byste přidat sůl do vody s těstovinami?

Měli byste přidat sůl do vody s těstovinami?

Některé zvyky umírají těžce. Vezměte si například vaření těstovin: naše maminky a babičky nás vždy učily, že je třeba do vařící vody přidat trochu soli. A z generace na generaci byla tato tradice udržována, aniž by skutečně chápali důvod. Ukazuje se však, že tento krok, který jsme považovali za zásadní, se v určitém smyslu ukazuje jako zbytečný. Pokud přidáte sůl na konci vaření, je to naprostý odpad, protože to nebude mít žádný vliv na chuť vašich špaget. Na druhou stranu, hned na začátku vaření, když vodu z těstovin osolíte, bude chuť lepší. A pokud jste si dříve mysleli, že sůl urychluje proces varu, mýlili jste se. Otočte otázku.

Stejně jako u většiny oblíbených kulinářských pokrmů se často slepě řídíme určitými předem stanovenými pravidly. Co když někdy děláme chyby, aniž bychom si to uvědomovali? Po celá léta se nám říkalo, že přidáním pár špetky soli, stroužku česneku nebo pár sušených paprik do  vody na vaření těstovin  se zcela změní příprava našich špaget, tagliatelle, fettuccine a dalších makaronů. Ale je to opravdu tak užitečné, jak jsme vedeni k přesvědčení?

Solení vody na vaření těstovin, je to užitečné nebo volitelné?

Při vaření těstovin přidejte sůl

Při přípravě dobrých italských špaget máme bezpochyby všichni tendenci ochucovat vodu na vaření. Systematicky přidáváme koření, zejména sůl, aniž bychom pořádně věděli proč. Lidové názory jsou rozšířené: někteří jsou přesvědčeni, že má velký vliv na teplotu vody a že podporuje mnohem rychlejší var.

Existuje pravda a lež. Osolená voda bude skutečně teplejší než čerstvá voda, ale vliv na dobu vaření je minimální (sotva několik sekund pro referenční dobu vaření 8 minut) a na druhou stranu voda osolená voda se vaří déle než čerstvou vodu. Takže je vlastně jedno, kdy dosolíte.

A pokud by to nestačilo, těstoviny pořádně nepřilnuly k soli, kterou jsme přidali do pánve. Důvod je velmi jednoduchý: pravděpodobně neabsorbují tolik vody, aby se koření vyplatilo. Jak vidíte, ať už se přidá jakékoli koření nebo dokonce olivový olej, těstoviny na ničem neulpívají a zadržují méně vody, než byste si představovali. Nemluvě o tom, že se zrnka škrobu úplně nerozpustí, takže střed nudlí zůstane neporušený než povrch.

A konečně, pokud jde o vaření, názory na tuto problematiku jsou značně smíšené. Pokud se někteří domnívají, že vývar z koření ve vodě bude  mít minimální nebo dokonce žádné účinky, jiní kuchaři si naopak myslí, že použití soli má určité významné výhody. Zejména zabránění tomu, aby naše těsto bylo příliš lepivé. Není nic nepříjemnějšího než mít v misce špagety s kašovitou strukturou a obtížně odstranitelné. Přesněji řečeno, sůl by měla schopnost snížit jev želatinace škrobu.

A co příchuť? Dodala by sůl našim těstovinám chuť? Zřejmě ano. Ještě na začátku vaření je potřeba přidat špetku soli. Podle specialistů slaná voda pronikne těstovinami rovnoměrně a dodá jim chuťový nádech, který jim chybí. Ale pozor, buďte velmi lehkomyslní, protože pokud máte v plánu dát do omáčky sůl, riskujete, že budete mít pokrm příliš slaný a nepoživatelný!

Vaření těstovin: některé běžné chyby, kterých se vyvarovat

Vaření těstovin

· Nerespektování výrobcem nastavené doby vaření

Téměř každý z nás má tendenci vařit těstoviny naslepo. A přiznejte si, že je to vždy náhodné: někdy al dente, někdy převařené. Kontrola optimální doby vaření uvedené na obalu vám však zabere jen několik sekund. Abyste předešli nepříjemným překvapením, důrazně doporučujeme řídit se pokyny výrobce. Pamatujte, že doba vaření by se měla měřit od okamžiku, kdy se voda začne vařit.

· Použijte malé množství vody nebo nevhodnou pánev

Při vaření špaget byste měli použít přibližně 1 litr vody na 100 g těstovin. Jinými slovy, pánev musí být dostatečně velká, aby je pojala a zabránila jejich slepení. Malá připomínka: těstoviny přidávejte, až když se rozvaří.

· Přidejte olej, aby se těstoviny nelepily

Další populární názor: do vody na vaření byste měli nalít trochu oleje, aby se těstoviny nepřilepily. To je opět prvoplánová myšlenka. Olej zůstane na povrchu a nelepí se na těstoviny. Vzhledem k tomu, že sůl již tuto roli hraje, jak bylo uvedeno výše, nemá smysl s ní plýtvat. Další tip, jak zabránit lepení špaget: jednoduše těstoviny během vaření občas promíchejte.

· Těstoviny po uvaření propláchněte ve studené vodě

 

Těstoviny propláchneme ve studené vodě

To je jistě jedna z nejčastějších chyb. Velmi špatným zvykem je však oplachovat uvařené těstoviny pod studenou vodou, protože hrozí ztráta textury. Navíc jsou hned více kluzké a omáčka hůře drží. Už si nekomplikujte život: těstoviny po  uvaření  a scezení nalijte přímo do omáčky, aby se dobře vsákly.

Hit enter to search or ESC to close.