Naklíčené brambory: můžeme je jíst?

Naklíčené brambory: můžeme je jíst?

To je velmi častá situace: vyndáte brambory ze skříně, abyste udělali hranolky, a uvědomíte si, že se jejich vzhled změnil a že vyklíčily. Tady na vás dopadají pochybnosti. Reakce lidí jsou ale často smíšené: někteří se jich okamžitě zbaví, zatímco jiní je nakonec zkonzumují. Je pravda, že na toto téma existuje mnoho předsudků. Jsou tyto bakterie toxické pro zdraví? Je opravdu nebezpečné jíst tyto brambory? Odhalujeme závoj na tomto tajemství.

Naklíčené brambory – zdroj: spm

Je dobré nebo nejíst naklíčené brambory?

Podmínky skladování nejsou vždy optimální. Vaše brambory mohou snadno klíčit, pokud je budete uchovávat v prostředí, které je příliš horké nebo příliš vlhké. Musí ale skončit v koši? Pokud jde o naklíčené brambory, měla by být uplatňována stejná pravidla bezpečnosti potravin, jaká platíme pro prošlé produkty. Jinými slovy, pokud máte vážné pochybnosti o jejich kvalitě, je lepší je vyhodit. Je také správní radou National Capital Poison Center ve Washingtonu. A z dobrého důvodu jsou choroboplodné zárodky známkou toho, že obsahují vyšší hladinu toxinů.

Měli byste vědět, že všechny brambory obsahují přírodní toxiny zvané glykoalkaloidy (solanin a chaconin). „  Obsah glykoalkaloidů v bramborách se zvyšuje, jak klíčí. Konzumace naklíčených brambor tedy znamená požití značného množství těchto toxických látek ,“ vysvětlila nutriční terapeutka Melissa Collinsová v magazínu Reader’s Digest. 

Jejich vzhled navíc není zavádějící: všimnete si především toho, že zezelenaly. Tato barva je způsobena vyšší produkcí chlorofylu v zelenině způsobenou vysokým světlem. Uvědomte si však, že toto zelené barvivo není samo o sobě nebezpečné, ale když se v bramboru soustředí více solaninu, může být tento potom nevhodný ke konzumaci. Zelená barva tedy naznačuje, že hladina toxinu se zvýšila. Solanin může vyvolat zvracení a těžké migrény. Ale pozor, situace musí být upravena: klíčky v bramborách jsou nebezpečné pouze tehdy, když je jíte ve velkém množství a pravidelně. V nízkých dávkách nemají tyto toxiny žádný skutečný dopad na zdraví.

Koupit brambory – zdroj: spm

Jaká jsou rizika?

“  Po konzumaci naklíčených brambor se příznaky mohou objevit po několika hodinách, nebo dokonce druhý den. Přestože musíte spolknout několik porcí jakéhokoli receptu, abyste pocítili účinky těchto toxinů, mohou způsobit zvracení, průjem a bolesti břicha ,“ pokračuje odborník. Klíčky jsou proto nebezpečné pouze v případě, že je požíváte ve větším množství. Obecně jsou příznaky spíše mírné, ale u některých křehkých lidí mohou být vážnější. Mohou způsobit nízký krevní tlak, zrychlený puls, horečku, bolesti hlavy a dezorientaci.

Malá rada: pokud máte pocit, že jsou vaše brambory příliš měkké nebo že odhalují tmavé skvrny, pravděpodobně jsou nahnilé, raději je nevařte. Pokud vypadají v pořádku, použijte nůž nebo škrabku k odstranění všech klíčků a zelených oblastí. Před vařením je lepší celý brambor oloupat. To pomáhá výrazně snížit počet toxinů, kterým jste vystaveni. Pečlivým odstraněním všech infikovaných částí neriskujete otravu.

Jak brambory skladovat, aby neklíčily?

I když po určité době brambory vyklíčí, je možné rychlému klíčení zabránit zaměřením se na správné skladování. Mějte na paměti, že tato zelenina s větší pravděpodobností vyklíčí, když je umístěna na přímém světle a chladných teplotách.  Nejlepší je tedy držet brambory mimo kuchyňskou linku  , kde by mohly být vystaveny slunci, a do lednice. Samozřejmostí je, že by se nikdy neměly skladovat v lednici!

Abyste se vyhnuli vlhkosti, je lepší je skladovat ve skříni nebo v proutěném koši zastíněném před slunečními paprsky. Jen nezapomeňte, že brambory nesnášejí chlad ani horko. Pro jejich nejlepší uchování musí být prostředí chladné a suché, chráněné před světlem a při teplotě mezi 8 a 10 °C. Abyste zabránili rychlé tvorbě klíčků, ujistěte se také, že žádný není vlhký nebo již naklíčený, protože by mohly kontaminovat a zkazit všechny ostatní.

Hit enter to search or ESC to close.