Proč je chytré při vaření vajec přidávat citronovou šťávu?

Proč je chytré při vaření vajec přidávat citronovou šťávu?

Vejce je koncentrát bílkovin, vitamínů, stopových prvků a minerálních látek. Velmi často se také používá v našich receptech jako: omeleta, vařené vejce, pošírované, naměkko, plněné atd. Objevte trik, jak správně uvařit vajíčka.

Ačkoli vaření míchaných vajec vypadá dostatečně jednoduše, často se zdá, že každý má jiný způsob vaření. Pokud se ale nechcete od klasického jídla příliš vzdálit, zvažte přidání šťávy z citronu  pro  velmi měkká míchaná vejce.

Proč přidávat citronovou šťávu do míchaných vajec?

Talíř míchaných vajec

Přidávání citronové šťávy do míchaných vajec se zpočátku zdá přitažené za vlasy, ale ve skutečnosti k tomu existuje vědecký přístup. Albumin neboli proteinová struktura uvnitř vejce reaguje s kyselinou v citrónové šťávě a vytváří silnější vnitřní strukturu, která zachycuje vzduchové bubliny. Během vaření tyto vzduchové bubliny způsobí, že vejce budou světlejší a nadýchanější.

Citronová šťáva také vaří vejce pomaleji. Tekutina ze šťávy tyto vaječné bílkoviny naředí, takže se nesrážejí tak rychle. Vaří se pomaleji, protože se odpařuje více vody, což umožňuje měkčí a nadýchanější texturu.

Tento tip dělá zásadní rozdíl, když děláte snídaňovou klasiku, jako jsou míchaná vejce.

Jak vyrobit míchaná vejce s citronovou šťávou

 

Míchaná vejce

Do misky potřebujete šest vajec, 1/2 lžičky citronové šťávy a špetku soli a pepře. Jakmile se spojí, vaječnou směs odstavte a na  pánvi  na středním plameni rozehřejte tři lžíce olivového oleje. Když je olej rozehřátý, nalijte vejce do pánve a pomocí stěrky ji přeložte. Vejce se vaří asi tři až čtyři minuty. 

I když je pro vás tento tip možná novinkou, ukazuje se, že citrusy a vejce k sobě nějakou dobu ladí. Nemáte po ruce citron? Zkuste místo toho přidat pomerančový džus! Ať tak či onak, přidání citrusové šťávy je snadný a nečekaný způsob, jak zlepšit vaření vašich míchaných vajec, až budete příště dělat snídani.

Čtyři způsoby, jak vařit vejce zdravě

Pánev s míchanými vejci

Vejce jsou extrémně výživná, ale je důležité je vařit zdravě. Zde je několik návrhů.

  • Zvolte nízkokalorický způsob vaření

Pokud se snažíte omezit konzumaci vysoce kalorických potravin, rozhodněte se pro dietní způsoby vaření. Skvělou variantou jsou například vařená nebo sázená vejce, protože nepřidávají přebytečné kalorie, doba vaření je krátká a živiny jsou lépe zachovány.

  • Vejce dochutíme zeleninou

Vejce se hodí k zelenině. To znamená, že konzumací vajec můžete doplnit příjem zeleniny, zvláště pokud je obvykle nejíte rádi. Svou oblíbenou zeleninu můžete přidat například do omelety nebo pečených vajec, nebo můžete svou oblíbenou zeleninu přidat k natvrdo uvařeným nebo sázeným vejcím jako zálivku.

  • Vybírejte kvalitní vejce

Zde je třeba vzít v úvahu několik faktorů, jako je zdroj vajec a to, zda jsou ekologické nebo ne. Vejce od kuřat z volného výběhu krmených kukuřicí jsou obecně dobrou volbou.

  • Vejce nepřevařujte

Čím déle je budete vařit, zejména při vysokých teplotách, tím více   živin vejce ztratí. Teplo také zvýší obsah cholesterolu, což je ovlivněno i procesem vaření – to je běžné u vajec vařených v oleji nebo tuku.

Hit enter to search or ESC to close.