Proč se nedoporučuje krájet avokádo kovovým nožem?

Proč se nedoporučuje krájet avokádo kovovým nožem?

Avokádo, které se konzumuje v poke bowl, sushi nebo v guacamole, je bezpochyby oblíbeným exotickým ovocem mnoha lidí. Skvěle se hodí k mnoha pokrmům a dodává jim sladkou a příjemnou chuť. Při přípravě lahodných receptů z avokáda je třeba dodržovat jednu podmínku: nikdy nepoužívejte kovový nůž. Vysvětlujeme proč.

Avokádo je ovoce bohaté na vitamíny a má značné zdravotní přínosy. Aby bylo možné těžit ze svých četných předností, musí být toto ovoce pečlivě připraveno, počínaje výběrem nejlepších technik pro jeho uchování.

Proč byste na krájení avokáda neměli používat kovový nůž

To by měl vědět každý, kdo miluje avokádo. Použití kovového nože k nakrájení avokáda na kostky nebo tenké proužky se důrazně nedoporučuje. Dokonce je podmínkou respekt k úspěšným avokádovým pokrmům.

  • Použití kovového nože urychluje oxidační proces avokáda

Avokádo rozpůlíme nožem

Asi víte, co se stane s avokádem, když ho rozpůlíte. Již za pár minut se spustí oxidační jev, který zhnědne vnitřek ovoce. Nůž z nerezové oceli obsahuje měď a železo a tyto kovy aktivují enzymy v avokádu, které způsobují hnědnutí jeho dužiny. Krájení avokáda kovovým nožem urychluje proces zhnědnutí a znehodnocení avokáda. Tento proces se nazývá „oxidace“. K této barevné změně dochází, když se enzym zvaný polyfenoloxidáza obsažený v dužině dostane do kontaktu s kyslíkem. To může být nepříjemné zejména tehdy, chcete-li ji uchovávat déle nebo ji podávat v misce o několik hodin později.

Jak zpomalit oxidační proces avokáda?

Existuje několik způsobů, jak to udělat. Než začnete, musíte kovový nůž nejprve vyměnit za nádobí vhodnější pro jeho konzervaci. Další tipy vám navíc mohou pomoci udržet ovoce neporušené po dlouhé hodiny. Zde jsou nějaké příklady.

  • K nakrájení avokáda použijte keramický nebo plastový nůž

Chcete-li zachovat vzhled avokáda déle, použijte při přípravě pokrmu keramický nebo plastový nůž. Tímto způsobem budete schopni  udržet čerstvost tohoto ovoce déle, i když to bude vyžadovat více času a úsilí.

  • Nechte si pecku z avokáda

Avokádo nakrájené na polovinu s peckou

Tento tip je zvláště užitečný, když chcete uchovat druhou polovinu avokáda. Jednoduše ponechte jádro ve zbývající polovině a před umístěním do chladničky jej zakryjte potravinářskou fólií. Tímto způsobem  zůstane avokádo nedotčené, protože hlavní  buněčné struktury  nejsou vystaveny kyslíku.

  • Použití citronu ke zpomalení oxidace avokáda

Citron je ideálním řešením, jak zabránit zčernání dužiny avokáda. Chcete-li to provést, jednoduše potřete část, která je v kontaktu se vzduchem, citronem nakrájeným na polovinu.  Kyselina citronová obsažená v tomto citrusovém ovoci pomůže zpomalit oxidační proces a zachovat barvu avokáda.  Dokončete tuto operaci zakrytím avokáda plastovým obalem a poté jej uchovávejte v chladničce ne déle než dva dny.

  • Dužinu avokáda potřete olivovým olejem

Olivový olej s avokádem

Pokud nechcete ve svých pokrmech najít chuť citronu, zvolte raději olivový olej, který je vynikající alternativou citronu.  Kartáčováním dužiny vytvoří jakousi ochrannou bariéru, která zabrání pronikání kyslíku dovnitř a zčernání dužiny.  Po nanesení olivového oleje  můžete avokádo skladovat ve vzduchotěsné nádobě v lednici jen dva dny.

  • Vložte avokádo do nádoby se studenou vodou

Před konzumací ovoce je vždy užitečné ponořit jednu polovinu do nádoby se studenou vodou. Ovoce se tak  nebude moci dostat do kontaktu s kyslíkem, což pomůže vašemu ovoci udržet si zelenou barvu déle.  Jediná podmínka: polovina avokáda musí být spotřebována během následujících hodin.

Po přečtení těchto pár praktických rad budete moci avokádo v klidu jíst a plně si užívat jeho jemnou chuť. Je třeba poznamenat, že toto zhnědnutí není specifické pouze pro avokádo. Jiné ovoce, jako je jablko, hruška, banán, broskev a brambory, jsou také náchylné k oxidaci, když jsou nakrájeny na polovinu.

Hit enter to search or ESC to close.