Recept: jak si vyrobit džem doma?

Recept: jak si vyrobit džem doma?

Chcete-li vyrábět džemy, sbírejte, sbírejte a řiďte se našimi radami z dnešních i minulých let, abyste vyráběli voňavé a chutné sladkosti, které si budete vychutnávat po celý rok a které můžete nabídnout svým blízkým.

Meruňka, broskev, nektarinka, třešeň, jahoda, malina, švestka, rebarbora…

Většina ovoce se snadno hodí k přípravě džemu, této sladké pochoutky, která byla vynalezena především jako prostředek ke konzervaci.

Jeho implementace je velmi jednoduchá. Plody by měly být právě utržené, pevné a zralé.

Nesmí být znečištěné nebo poškozené.

Pak je jednoduše vařte s cukrem do zhoustnutí. Právě tento známý cukr zajišťuje uchování džemu.

Správná dávka cukru

Připravte džem

Očistěte jahody, neloupané a robustnější ovoce ve sladké vodě. Na druhou stranu měkké bobule (maliny, ostružiny) není třeba omývat, ale jednoduše je zbavit nečistot (listy, stonky atd.). Drobné ovoce dáme celé do džemu (nebo velkého kastrůlku), větší nakrájíme na kousky. Poté přidejte cukr. Na výběr máte mezi krystalovým bílým cukrem nebo klasickým moučkovým cukrem, které oba dávají stejně dobrý výsledek jako povidlové cukry. Obvyklá dávka je kolem 1 kg cukru na 1 kg ovoce, ale může se lišit v závislosti na receptuře  a  použitém ovoci. Například 800 g cukru na 1 kg zelené nebo rebarbory ​​nebo 1,3 kg cukru na 1 kg černého rybízu.

Co je dobré vědět:  dnes jsou na trhu elektronické kuchyňské váhy, které mají speciální funkci džemu, která automaticky spočítá množství cukru potřebné pro recept na domácí džem.

Nezbytné vybavení

  • Nerezová nebo měděná nádoba na zavařování, která umožňuje rovnoměrné rozložení tepla.
  • Holandská trouba z nerezové oceli.
  • Váha a odměrka na vážení proporcí.
  • Skimmer k odstranění nečistot vzlínajících na povrch.
  • Sterilizační teploměr. Síto k odstranění semen.
  • Nálevka na marmeládu se širokým hrdlem.
  • Dřevěná lžíce na míchání.
  • Malá naběračka na vkládání do hrnců.
  • Želé sáčky pro filtraci. Utěrky a velká zástěra.

Vaření naživo nebo v mikrovlnné troubě

Na chleba dejte marmeládu

Ovoce a cukr nasypte do zavařovací mísy, nejlépe měděné pro rovnoměrnější rozložení tepla, nebo do hrnce, poté přiveďte k varu a vařte na vysoké teplotě asi 15 až 40 minut za častého míchání, aby se marmeláda nepřichytila. dno nádoby. Na konci vaření můžete výkon trochu snížit. Mikrovlnné vaření je možné a je ideální pro malé množství (například 500 g ovoce na 400 g cukru). V tomto případě musí plody nejprve přes noc macerovat v cukru. Poté je zakryjte potravinářskou fólií a vařte je 5 minut na maximální výkon. Odkryjte a znovu je vařte po dobu 5 minut a sledujte vaření.

Užitečné informace:  Chcete-li přidat chuť svým džemům a želé, přidejte na konci vaření dochucovadla, abyste při ochutnávání vytvořili prvek překvapení. Vanilka s meruňkami nebo kdoulemi, tymián se švestkami, máta nebo verbena s jahodami nebo malinami.

Testujeme vaření

Chcete-li zjistit, zda je váš džem dostatečně propečený, naberte vařečkou trochu džemu a překlopte jej nad misku. Pokud padá ve velkých kapkách a ne po kapkách, je připraven!

Další tip, nalijte 1 lžičku džemu na plech vychlazený v lednici. Necháme vychladnout a poté roztlačíme prstem. Pokud se povrch džemu svraští, je dobře propečený. Můžete přestat vařit. Po dokončení nalijte horkou marmeládu do sklenic až 1 cm od okraje. Zavřete je a otočte dnem vzhůru, abyste vytvořili vakuum a dezinfikovali víko.

Užitečné informace:  na džemy a želé potřebujete skleněné nádoby (nazývané také „džemové sklenice“) s víčkem nebo skleněné dózy se šroubovacím kovovým uzávěrem. A abyste si své konzervy přizpůsobili, mějte zásobu etiket. Uvedete obsah sklenice nebo příchuť džemu, aniž byste zapomněli na datum přípravy.

Sterilizace, nezbytná

Před každým použitím nádobu na zavařeninu nebo nádobu na dušení pečlivě vyčistěte horkou vodou. Pokud jde o sklenice, je nutné je před plněním sterilizovat. Protože úspěch vašich úspěchů závisí na dokonalé hygieně. K tomu můžete použít tradiční metodu.

V tlakovém hrnci nebo v hrnci vařte své vybavení, aniž byste zapomněli na gumové podložky, a poté je osušte na čistém, vyžehleném hadříku, abyste se ujistili, že jste zničili všechny mikroby, které tam ještě mohou být. Při této metodě se bude hodit sterilizační teploměr, protože teplota musí dosahovat alespoň 100°C. Můžete preferovat sterilizaci elektrickým sterilizátorem.

Želé, alternativa k džemu

Na rozdíl od džemu, který využívá celé ovoce, se želé vyrábí pouze ze šťávy z ovoce. Získává se za studena, drcením plodů v sítu nad miskou, nebo za tepla vařením a následným přes noc odkapáváním dužiny přes sáček s želé. Jakmile se šťáva shromáždí, vařte ji na mírném ohni smíchanou s cukrem, dokud nezískáte želé.

Hit enter to search or ESC to close.