Recept na vzdušný a křupavý chléb

Recept na vzdušný a křupavý chléb

Chleba je nezbytnou součástí našeho stolu. Více než 80 % Francouzů přiznává, že se bez něj neobejdou. Chcete-li si přípravu domácího chleba vyzkoušet, objevte recept na vzdušný a křupavý chléb.

Upéct si vlastní chleba doma není tak složité, jak si myslíte. Především je velmi ekonomický, protože stojí o 40 % méně než komerční chléb. Pokud si ti nejodvážnější ušpiní ruce, většina domácností je vybavena slavnou pekárnou. Pojďme se podívat na malý tip od našich kanadských přátel na měkký, zlatavý chléb.

Recept na vzdušný a křupavý chléb

Pro domácí chléb samozřejmě všichni víme, že potřebujete mouku  , droždí, sůl a vodu, ale za Atlantikem přidáváme trochu dotek, který dělá rozdíl. Tato složka je  prostě med . Zde je jednoduchý recept na vzdušný a křupavý chléb:

Ingredience

 • 660 ml vlažné vody
 • 30 g medu
 • 10 g chlebového droždí (suchého)
 • 650 g celozrnné mouky
 • 470 g prémiové pšeničné mouky
 • 50 g rostlinného másla
 • 20 g soli

Jak to udělat ?

 1. Do velké salátové mísy dejte vlažnou vodu. Přidejte med a míchejte, dokud se nerozpustí.
 2. Přisypeme suché droždí a metličkou mícháme do hladka.
 3. Přidáme dvě lžíce celozrnné mouky a promícháme.
 4. Přikryjte utěrkou.
 5. Nechte 15 minut odpočívat.
 6. Do těsta přidejte sůl a rozpuštěné máslo. Přidejte celozrnnou mouku, poté prémiovou mouku a dobře prohněťte.
 7. Z těsta vytvořte kouli a vložte ji do olejem vymazané mísy.
 8. Zakryjte ho potravinářskou fólií a nechte 1,5 až 2 hodiny kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.
 9. Těsto položíme na olejem potřenou pracovní plochu a rozdělíme na 3 stejné díly.
 10. Vytvarujte 3 kuličky, zakryjte je potravinářskou fólií a nechte dalších 15 minut odpočívat.
 11. Vytvarujte 3 bochníky do požadovaného tvaru, potřete je rostlinným olejem, přikryjte a nechte na teplém místě hodinu odpočívat.
 12. Chleby pečte v troubě na 200 °C asi 40 minut do zlatova.
 13. Nechte vychladnout a užívejte si!
Chleba z trouby. zdroj: spm

Několik tipů na výrobu vzdušného a křupavého chleba

Ne, příprava domácího chleba není složitá! Pokud se chcete pustit do dobrodružství a přidat se k 25 % Francouzů, kteří již domácí pečení praktikují, zde je několik praktických a užitečných tipů:

1- Vyberte si kvalitní mouku  : není dobrý chléb bez dobré mouky! Vybírejte mouky bio, bez přísad, nerafinované. Nejběžnější je určitě pšeničná mouka, zejména T55, ale není nejzdravější, protože obsahuje hodně lepku. Neváhejte zvolit vyšší druhy T65, T80, čím výše půjdete, tím je mouka plnohodnotnější a prospěšnější. Zvažte také použití jiné chlebové mouky, jako je žitná nebo špaldová, bohatá na železo a s nízkým obsahem lepku. Můžete si také namíchat různé mouky podle chuti a diety a přejít na bezlepkové pečivo, které je pro vaše zdraví lepší.
2- S vodou buďte opatrní  : nepoužívejte vodu z kohoutku, ale minerální vodu pokojové teploty, aby kvásek vzešel.
3- Droždí  : samozřejmě musíte použít pekařské droždí a ne cukrářské droždí, čerstvé nebo dehydrované. Pro aktivaci jeho síly můžete přidat lžičku cukru nebo medu. Můžete se rozhodnout i pro kynuté těsto.
4-  Pokojová teplota  : chléb pečte vždy na teplém místě, těsto nemá rádo chlad!
5-  Pro francouzské toasty  : při vaření dejte do odkapávací pánve malou misku s vodou, abyste měli měkký chléb a křupavou barevnou kůrku.
6- Investujte do pekárny  : pokud jste se rozhodli upéct si chleba doma, usnadní vám to práci a ušetří spoustu času. Umožňuje péct různé druhy chleba a postará se o hnětení, dobu odpočinku a vaření.

Pekárna vám může usnadnit práci. zdroj: spm

Na co tedy čekáte, abyste pokračovali v chlebové tradici? Kromě hrdosti na ochutnávku dobrého vámi upečeného chleba, který si můžete libovolně přizpůsobit, provoní váš domov lahodná vůně…

Hit enter to search or ESC to close.