Tabulka: Jaká je normální hladina krevního tlaku ve vašem věku?

Tabulka: Jaká je normální hladina krevního tlaku ve vašem věku?

Vysoký krevní tlak, nazývaný také „vysoký krevní tlak“, je velmi častým kardiovaskulárním problémem, který postihuje muže i ženy! Bohužel, pokud se neléčí… Tento stav může vážně poškodit zdraví těch, kteří jím trpí! Bez ohledu na vaše pohlaví a věk s vámi v tomto článku sdílíme některé vysvětlující prvky, abyste věděli, čemu by měl ideálně odpovídat váš krevní tlak. Dešifrování!

Vysoký krevní tlak: definice, systolický a diastolický

Změřte si krevní tlak

Vysoký krevní tlak je jednoduše abnormální zvýšení krevního tlaku na stěnách tepen. Je nám líto, že to říkáme, ale je to porucha, která postihuje přibližně 20 % světové dospělé populace…

Ve většině případů se tento vysoký krevní tlak nazývá „esenciální“ , to znamená, že neexistuje žádná příčina vysvětlující jeho vzhled. To znamená, že existuje několik faktorů, které způsobují tuto zdravotní poruchu, včetně přirozeného stárnutí, protože způsobuje snížení elasticity tepen.

U přibližně 10 % pacientů je vysoký krevní tlak důsledkem jiného onemocnění ! Hovoříme zde o „sekundární“ hypertenzi, protože je důsledkem buď onemocnění ledvin, nadledvin nebo neurovaskulární patologie, jinak je hormonálního původu.

Příznaky nízkého krevního tlaku
 1. Systolický krevní tlak: definice

To není nic jiného než tlak v krevních cévách, když se naše srdce stahuje ! A jak odhalila National Library of Medicine , systolický tlak je nejvyšší měření krevního tlaku. Je reprezentován první číslicí této hodnoty. Abyste tomu lépe porozuměli: předpokládejme, že máte napětí 13/8. Číslo 13 znamená systolický krevní tlak.

 1. Diastolický krevní tlak: definice

Pokud jde o diastolický krevní tlak, ten odpovídá tlaku v cévách . Přesněji mezi dvěma údery srdce, během fáze, kdy se naše srdce uvolňuje a naplňuje! Ale na rozdíl od systolického krevního tlaku se diastolický krevní tlak týká nejnižšího měření krevního tlaku, a proto odpovídá druhému číslu tohoto měření.

Řekněme například, že máte krevní tlak 13/8, číslo 8 je ve skutečnosti diastolický krevní tlak.

V tomto videu vám doktorka Michèle Darmonová, praktická lékařka z Enghien-Les-Bains, během dvou minut vysvětlí správné hodnoty spojené s krevním tlakem.


Normální krevní tlak u žen: Průměrné hodnoty systolického a diastolického krevního tlaku (tabulka)

Věkové skupiny (ženy)Systolický krevní tlak (mmHg)Diastolický krevní tlak (mmHg)
70 – 79 let12870
60 – 69 let12071
50 – 59 let11672
40 – 49 let10870
30 – 39 let10569
20 – 29 let10166

Normální krevní tlak u mužů: Průměrné hodnoty systolického a diastolického krevního tlaku (tabulka)

Věkové skupiny (muži)Systolický krevní tlak (mmHg)Diastolický krevní tlak (mmHg)
70 – 79 let12370
60 – 69 let12075
50 – 59 let11878
40 – 49 let11577
30 – 39 let11174
20 – 29 let10769

Muži a ženy: jak diagnostikovat vysoký krevní tlak u dospělého?

Změřte si krevní tlak

Aby lékař stanovil spolehlivou diagnózu a předepsal léčbu na míru, musí vzít v úvahu mnoho faktorů, včetně věku pacienta, životního stylu, denní stravy a anamnézy.

Pro informaci :

Vysoký krevní tlak může mít i mladý člověk ve věku 20 let ! Navíc, jak uvádí American Heart Association , všichni mladí lidé by měli být pravidelně vyšetřováni (alespoň jednou za 2 roky), aby se zjistila hypertenze…

Hladina krevního tlaku se v klidu neustále mění

Ve skutečnosti se může každou minutu měnit v závislosti na přijatém držení těla, míře stresu, nedostatku spánku nebo dokonce vykonávané fyzické aktivitě. Aby bylo jasné, během intervalu mezi údery srdce klesá krevní tlak a srdce je v klidovém režimu. Kromě toho, když srdce bije, krevní tlak se zvyšuje.

U 20letého dospělého je normální krevní tlak nižší než 120/80 mm Hg, což je méně než 120 systolických a méně než 80 diastolických. Měli byste vědět, že ve Spojených státech trpí hypertenzí 1 ze 3 dospělých. To je důvod, proč lékaři obvykle doporučují svým pacientům, aby sledovali svůj krevní tlak, a to dlouho před stanovením diagnózy hypertenze.

Měli byste také vědět, že pokud je vysoký krevní tlak zaznamenán jednou, nemusí to nutně znamenat, že má osoba vysoký krevní tlak. Pokud však zůstane nad 140/90 mmHg, tj. 140 systolických a 90 diastolických nebo více , musíte sledovat svůj zdravotní stav a zahájit lékařskou léčbu (a také vhodnou dietu).

Vysoký krevní tlak: jaká jsou rizika?

Při absenci specifické léčby a vyvážené stravy může vysoký krevní tlak ohrozit vaše zdraví. Podle nedávné studie publikované v Archives of Internal Medicine výzkumníci sledovali 2 000 starších lidí s hypertenzí a potvrdili mnoho faktů . Hypertenze totiž zhoršuje tepny, ledviny i všechny vitální funkce obecně. Pokud se neléčí, může vést k selhání srdce nebo ledvin, mrtvici a dalším život ohrožujícím onemocněním.

Obecně se hypertenze léčí agresivními terapiemi : blokátory kalciových kanálů, ACE inhibitory, konkrétně vazodilatačními léky nebo betablokátory.

Různé způsoby léčby však nelze aplikovat na všechny případy hypertenze, při hodnocení těchto léčebných postupů se berou v úvahu určité parametry a prvním je věk, protože 50letá osoba a 80letá osoba nebudou na léčbu reagovat stejným způsobem. …

Tipy pro kontrolu krevního tlaku

Jaká je léčba hypertenze?

K léčbě hypertenze jsou zásadní změny stravy a životního stylu (i když je krevní tlak vyšší než 140/90). Pokud je systolický tlak pacienta 180 mmHg nebo více a diastolický tlak je 110 mmHg nebo více, je nezbytný pár minut odpočívat. Pokud se po několika minutách nezmění, měli byste se urychleně poradit s lékařem.

To, že máte normální krevní tlak, neznamená, že byste se neměli nechat kontrolovat! Pouze nevyvážená strava v kombinaci s nedostatkem fyzické aktivity je více než dostačující ke spuštění hypertenze.

Jak si změřit krevní tlak doma?

Chcete-li zkontrolovat, zda je váš krevní tlak v normálním rozmezí, není třeba chodit k lékaři! Stačí si ho odnést domů. Ve skutečnosti je to zvláště užitečné pro lidi s „hypertenzí bílého pláště  “; tedy zvýšení krevního tlaku kvůli úzkosti z návštěvy lékaře. Ano, je mnoho lidí, kteří jsou nervózní, když se blíží jejich návštěva u lékaře!

Chcete si změřit krevní tlak doma? Postupujte podle našeho průvodce!

 • Kupte si tlakoměr určený k připevnění na horní část paže. Měření prováděná pomocí zařízení připojených k prstu nebo zápěstí nejsou vždy tak přesná a spolehlivá.
 • Vyberte si tlakoměr, který se automaticky nafukuje s velkým displejem.
 • Rozhodněte se pro tlakoměry, které sdílejí získané výsledky s aplikací, kterou si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu. To vám pomůže sledovat váš krevní tlak.
 • 30 minut před měřením se vyhněte konzumaci kofeinových nápojů nebo alkoholu.
 • Před měřením krevního tlaku se alespoň 5 minut pohodlně usaďte na židli se zády pevně opřenými o opěradlo židle a bez překřížení nohou.
 • Podepřete paži a udržujte ji na úrovni srdce.
 • Umístěte manžetu na měření krevního tlaku na holou kůži.
 • Při měření krevního tlaku mlčte a nehýbejte se.
 • Proveďte první měření, nechte manžetu na místě a zůstaňte v klidu, poté proveďte druhé měření. Pokud jsou výsledky podobné, vypočítejte průměr. Pokud se hodnoty liší, proveďte třetí měření a vypočítejte průměr ze tří získaných dat.
 • Veďte si deník a zaznamenejte si získaný výsledek a denní dobu, kdy bylo měření provedeno.

FAQ

Norma mmHg: Kdy se krevní tlak stává nebezpečným?

Mnoho z nás si klade otázku, kdy bychom se měli obávat o svůj krevní tlak. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO ) je člověku diagnostikován problém s hypertenzí, když je v různé dny jeho diastolický krevní tlak vyšší nebo roven 90 mmHg a jeho systolický krevní tlak je vyšší nebo roven 140. mmH g.

Muži a ženy: jaký je normální krevní tlak od 20 do 29 let?

Pro muže ve věku 20 až 29 let je ideální krevní tlak: 107/69 mmHg.

Pro ženu ve věku 20 až 29 let je ideální krevní tlak: 101/66 mmHg.

Muži a ženy: jaký je ideální krevní tlak od 70 do 79 let?

Pro muže ve věku 70 až 79 let je ideální krevní tlak: 123/70 mmHg.

Pro ženu ve věku 70 až 79 let je ideální krevní tlak: 128/70 mmHg.

Je 15-9 napětí hodně?

Jak uvádí Europe1, pro udržení zdravého krevního tlaku se doporučuje mít naměřené hodnoty nižší než 14/9 a vyšší než 10/7. Pokud je krevní tlak nižší než 10/7, hovoříme o hypotenzi a riziku vagového dyskomfortu. Naopak, pokud přesáhne 14/9, znamená to, že dotyčný pravděpodobně trpí hypertenzí. Jak jste tedy nepochybně pochopili, krevní tlak 15,9 jednoznačně odpovídá hypertenzi.

Jakou vzájemnou pojišťovnu byste si měli vybrat pro úhradu zdravotní péče?

Senior (osoba nad 60 let) může trpět vysokým krevním tlakem snadněji než mladší člověk. Je to normální, když stárneme, objeví se mnoho neduhů, které nám byly dříve cizí. Abyste se mohli léčit správně a za nejlepší cenu , musíte se rozhodnout pro seniorské vzájemné pojištění. Tyto vzájemné pojišťovny mají další záruky, které vám umožní získat co nejlepší náhradu za celou vaši péči.

Hit enter to search or ESC to close.