Veganské proteiny: mýtus?

Veganské proteiny: mýtus?

Mnoho lidí se mylně domnívá, že bílkoviny mohou pocházet pouze z živočišných zdrojů. Ale na rozdíl od toho, co si myslíme, skutečně existují bílkoviny z rostlin se stejně důležitými přínosy pro naše zdraví. Jsou méně populární než syrovátka nebo kasein, nicméně jsou nezbytné, pokud dodržujete veganskou nebo vegetariánskou stravu. Zaměřte se na mnoho výhod veganských proteinů.

Proteinové prášky, jako je „syrovátka“, jsou velmi oblíbené u sportovců pro optimalizaci svalů a  jsou ceněny pro své složení aminokyselin.  Nejsou však jediné, které mají tyto esenciální molekuly, protože se také nacházejí v rostlinných bílkovinách, pouze v jiných poměrech, které by měly být spojeny s vyváženou stravou.

V dnešní době stále více lidí rozvíjí zájem o vegetariánskou nebo veganskou stravu a hledá proto zdravé a výživné alternativy, jak nahradit nebo omezit bílkoviny z masa, vajec nebo mléčných výrobků. A právem, protože spolu s lipidy a sacharidy  jsou bílkoviny součástí 3 hlavních skupin makroživin, které potřebujeme každý den.

Proč potřebujeme bílkoviny?

Proteiny hrají v těle strukturální roli , kromě toho, že se podílejí na mnoha mechanismech, jako je distribuce kyslíku, trávení nebo imunitní systém.  Přispívají zejména k obnově kožních přívěsků  (vlasy, nehty), svalových tkání, kůže a dokonce i kostní hmoty. Fyziologicky se účastní několika procesů, ve formě hemoglobinu, trávicích enzymů, protilátek (imunoglobulinů), receptorů nebo hormonů. Aniž bychom zapomínali na jejich regulační funkci krevního cukru a jejich roli v energetické funkci a metabolismu tuků. V tomto smyslu  je nezbytné zajistit dostatečný příjem, zvláště když se rozhodujete pro veganskou nebo vegetariánskou stravu.

Jaké jsou rostlinné zdroje bílkovin?

Přestože již známe zdroje živočišných bílkovin, mnoho lidí stále neznají jejich rostlinné alternativy a někdy mají problém je identifikovat. Organický veganský protein, pocházející z potravy nebo ve formě prášku,   je přesto pro tělo nezbytný, zejména pro sportovce, kteří provozují pravidelnou nebo intenzivní fyzickou aktivitu.  Ve spojení s pestrou a vyváženou veganskou stravou představuje hlavního spojence pro sportovce, protože poskytuje 9 esenciálních aminokyselin, které si tělo nedokáže samo syntetizovat. Jedná se o lysin, threonin, leucin, tryptofan, methionin, isoleucin, fenylalanin, valin a histidin.

Nachází se ve formě proteinů z hnědé rýže nebo hrachových proteinů, nebo i přímo v potravinách, v luštěninách a obilovinách.  Olejnatá semínka, jako jsou mandle, arašídy a pistácie, jsou na něj také obzvlášť bohaté, nezapomínejte na chia semínka, arašídy, dýňová semínka, slunečnicová semínka nebo sezamová semínka . Celá zrna jako proso, pohanka, amarant, oves, rýže, quinoa a celozrnná pšenice také pomáhají zvýšit obsah rostlinných bílkovin ve vašich jídlech.

Abyste zajistili příjem všech esenciálních aminokyselin, obecně se doporučuje kombinovat rostlinné potraviny, jako jsou fazole a čočka, s obilovinami, jako je rýže, kukuřice nebo pšenice. Pro optimální kombinaci mohou být užitečné i rostlinné proteinové práškové doplňky, ale nejlepší je volit je organické, bez konzervantů, umělých sladidel a dochucovadel.

Jaké jsou výhody rostlinných bílkovin?

Kromě toho, že pomáhají vyhnout se riziku přidání antibiotik nebo hormonů k bílkovinám živočišného původu,  mají rostlinné bílkoviny vysoký obsah antioxidantů, vitamínů a minerálů nezbytných  pro dobré zdraví. Ale to není vše, působí také na mnoho pro tělo zásadních aspektů. Mezi nimi :

1. Efektivnější metabolismus

Bohaté na vlákninu a bílkoviny pomáhají stimulovat metabolismus pro větší efekt spalování tuků., protože tělo tráví veganské potraviny pomaleji. Navíc více bílkovin obecně znamená méně sacharidů a tuků, když se snažíte zhubnout a zároveň získat dostatečné kalorické uspokojení. Veganský protein také  pomáhá zvyšovat svalovou hmotu  a zůstává základní makroživinou pro sportovce. To bude působit zejména na stavbu svalu, aby byl chráněn před degradací během tréninku.

2. Lepší trávení

Ti, kteří trpí zažívacími potížemi, plynatostí a nadýmáním, mohou zaznamenat zlepšení svého stavu  omezením konzumace masa a upřednostněním rostlinných bílkovin . Ořechy, obiloviny, luštěniny, semínka a zelenina mají vysoký obsah zdravé vlákniny, která přirozeně podporuje trávicí proces. Klíč: lepší tranzit, ale i kvalitní nutriční příjem Představují také velmi dobrou alternativu k bílkovinám na bázi mléčných výrobků, které mohou způsobit nepříjemné účinky u osob citlivých nebo nesnášenlivých na laktózu.

3. Méně rizik pro kardiovaskulární zdraví

S nižším obsahem nasycených tuků a cholesterolu mohou rostlinné bílkoviny prospívat zdraví srdce, zejména působením na rizikové faktory spojené s metabolickým syndromem, hmotnost a zejména břišní tuk. Obsahují také přírodní steroly, známé také jako fytosteroly,  které snižují vstřebávání cholesterolu střevem  a tím snižují jeho množství v krvi.

4. Větší rozmanitost stravy

Na rozdíl od toho, co by se dalo věřit,  veganské proteiny nejsou exkluzivní pro vegany nebo vegetariány  a mohou být užitečné pro ty, kteří chtějí omezit konzumaci červeného masa nebo mléčných výrobků. Umožňují také diverzifikovat stravu tak, aby tělu poskytla více živin, aniž by se zapomínalo na jejich nízký glykemický index, který umožňuje poskytnout tělu energii, aniž by došlo ke vzniku inzulínových špiček.

Kromě toho,  rozhodnout se pro rostlinné proteiny vyžaduje kombinaci několika zdrojů pro získání 9 esenciálních aminokyselin pro tělo . Skutečná výhoda, protože čím rozmanitější jsou rostliny a rostlinná strava, tím je pravděpodobnější, že strava bude zdravá!

Hit enter to search or ESC to close.