Žaludeční balónek podrobně vysvětlen

Žaludeční balónek podrobně vysvětlen

Žaludeční nebo intragastrický balónek je zařízení instalované v žaludku na podporu hubnutí. Tento balónek naplněný fyziologickým sérem nebo vzduchem zabírá část žaludku a vytváří pocit sytosti. Umožňuje tak úpravu jídelníčku s cílem redukce nadváhy. Systém, který byl ještě před několika lety vyhrazen pro menšinu, se stává populárnější a dostupnější. Jak užitečný je žaludeční balónek pro úspěšné hubnutí? Co vlastně můžeme od tohoto zařízení očekávat?

Jak funguje žaludeční balónek?

Zařízení se instaluje bez operace do žaludku, aby si tělo zvyklo jíst méně. Před jakoukoli instalací žaludečního  balónku lékař odpovědný za operaci  vyšetří žaludek endoskopem . Pro přípravné posouzení je nezbytná konzultace s dietologem a někdy i sportovním trenérem. K tomu je přidán krevní test, možná předchozí léčba drogami a opatření, která je třeba provést před instalací.

Polyuretanový  nebo silikonový balónek se zavádí endoskopicky v celkové anestezii. Jakmile se balonek naplní, je při dodání vypuštěn fyziologickým sérem katetrem opatrně vyjmutým z úst. Umístění některých balónků nevyžaduje operaci, endoskopii ani anestezii. V tomto případě pacient spolkne balónek ve formě kapsle připojené ke katétru, aby jej dodal do žaludku. Po naplnění se zařízení volně vznáší v žaludku.

Balónek lze také nafouknout vzduchem, obvykle směsí dusíku a hexafluoridu. Balón je však mnohými uživateli považován za nepohodlný. Bez ohledu na typ vloženého zařízení se množství vzduchu nebo séra liší v závislosti na každém pacientovi. Balónek má obvykle velikost malého pomeranče. Díky automatickému uzavíracímu systému zůstává kapalina nebo vzduch dokonale chráněna před únikem. Barvivo přítomné na zařízení však může pacienta upozornit na únik.

Montáž a demontáž koule se provádí stejným způsobem a trvá méně než 30 minut. I když můžete pociťovat mírné nepohodlí,  proces je bezbolestný . Pacient zůstává chvíli pod dohledem v zařízení, ale může se vrátit ještě týž den.

Kdo může mít žaludeční balonek?

Žaludeční balon je vhodný pro všechny lidi, kteří se neúspěšně pokoušeli zhubnout. Po neúspěšných dietách, sportovních programech nebo lékařských programech na hubnutí je možné s tímto vybavením věci změnit. Instalace žaludečního balónku také pomáhá  připravit tělo na operaci v případech obezity,  aby se snížila možná rizika.

Žaludeční balónek je indikován pro osoby, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) je mezi 27 a 35. Kromě toho musí pacient těžit z bariatrické operace ke snížení obezity. Postup je personalizován podle specifik a cílů každého pacienta. Lidé se zdravotními problémy souvisejícími s jejich hmotností by se měli poradit s odborníkem, který potvrdí jejich způsobilost k operaci.

Výhody žaludečního balónku

Balónek zabírá třetinu žaludku, což je objem, který  podporuje snížení množství přijaté potravy  před dosažením sytosti. Jeho hlavní výhodou je snížení chuti k jídlu a příjmu potravy nikoli hladověním, ale zaměřením na menší proporce. Chcete-li rychle dosáhnout výsledků, stačí dodržovat několik pravidel. Mezi ně patří mimo jiné:

 • udělejte si čas na správné žvýkání,
 • jíst malá sousta,
 • mezi kousnutími počkejte alespoň 10 sekund,
 • pít vodu pouze před jídlem a po jídle,
 • přestaňte jíst, jakmile se cítíte sytí…

Technika instalace balónku je navíc minimálně invazivní. Nezahrnuje jizvy nebo stehy. Pacienti o něj mohou žádat, aniž by se obávali změny své anatomie a rizik, která s sebou operace nese. Pro  urychlení hubnutí je možné na doporučení lékaře zavést až 3 balónky.

Zařízení je dočasně umístěno a lze jej na žádost uživatele odebrat. Zákrok je rychlý a pacienti se po rychlé rekonvalescenci rychle vrátí do výborné kondice. Navíc zavedení balónku stojí méně než bariatrická chirurgie a představuje méně rizik než invazivní postupy. Není však hrazen ze zdravotního pojištění.

Nedoporučuje se v určitých případech žaludeční balónek?

Žaludeční balon je  skvělou volbou pro hubnutí , ale bohužel není dostupný pro každého. Kontraindikace jsou četné a zahrnují mimo jiné:

 • závažná onemocnění jater,
 • psychiatrické poruchy,
 • alkoholismus nebo drogová závislost,
 • poruchy příjmu potravy,
 • praxe potápění…

Instalace balónku se nedoporučuje nezletilým a všem lidem se žaludečními lézemi. Anamnéza operace žaludku, žaludečních vředů nebo apendicitidy je vyloučena. Totéž platí pro ženy, které chtějí otěhotnět, nebo ty, které kojí. Jiné stavy, jako jsou poruchy hemostázy, hiátová kýla, jsou omezením této metody.  Pro úspěšnost operace je nutné  konzultovat odborníka .

Žaludeční balonek

Jak dlouho trvá zhubnout pomocí žaludečního balónku?

Účinnost žaludečního balónku je pozorována od prvních 3 měsíců, během kterých pacienti obvykle ztratí 10 až 15 % své hmotnosti. Pokud však   pacient dostává adekvátní behaviorální terapii, může úbytek hmotnosti dosáhnout až 30 % .

Ve skutečnosti je nutné léčbu doprovázet nutričním sledováním, které pacienta nasměruje a poskytne mu personalizované dietní poradenství. Bude také užitečné řídit se radami dietologa, které pomohou pacientovi postupovat vpřed vlastním tempem, s laskavostí, kterou k sobě nemusí mít. Ví tedy nejen, co jíst, ale také v jakém poměru to jíst podle denních omezení. Pro indikaci mohou jídla obsahovat:

 • 50 g škrobových potravin, šunka nebo mletý steak,
 • 120 g drůbežího řízku nebo rybího filé,
 • 125 g jogurtu, sýra nebo zeleniny,
 • 150 g ovoce…

Abyste ze žaludečního balónku vytěžili maximum,  je nezbytné jíst zdravou a vyváženou stravu . Musíme tělu poskytnout bílkoviny, vlákninu, sacharidy, mastné kyseliny, vitamíny a další základní živiny, aniž bychom zaplnili žaludek. Pro dosažení nejlepších výsledků budete také muset nahradit alkohol, kofeinové nápoje a nealkoholické nápoje vodou a ovocnými šťávami. To pomáhá podporovat hubnutí bez frustrace a zároveň těžit z energie potřebné na denní bázi.

Stejně tak psychologické sledování by nemělo být bagatelizováno. Pomáhá kontrolovat myšlenky a chování, které mohou ovlivnit hubnutí. K tomu se přidává kontrola u gastroenterologa, nezbytná v prvních dnech, kdy pocit nepohodlí spojený s cizím tělesem vede k neustálé nevolnosti. Profesionálové nabízejí několik tipů, jak toto období co nejlépe zvládnout a udržet si motivaci při používání míče.

Během rozhovorů pacient vysvětluje, jak prožívá změnu stravy, s jakými obtížemi se setkává a jaká zlepšení zaznamenala. To umožňuje identifikovat pocity pacienta, aby bylo možné upravit léčbu a vyhnout se možným komplikacím. Konzultace lze provádět v ordinaci nebo online prostřednictvím osobního prostoru pacienta. Ve spojení s neustálým každodenním zaváděním dobrých návyků  se sledování jeví jako skutečný stimul pro hubnutí .

Dlouhodobé výsledky žaludečního balonu

Instalace žaludečního balónku je příležitostí k objevování nových receptur a technik vaření kompatibilních se snižováním dietních potřeb. První týden po operaci se doporučuje konzumovat tekutou stravu. Následující dva týdny se doporučuje něžná strava. Po měsíci se již uživatel může krmit všemi druhy potravin.

Je tedy možné zhubnout mezi 3 a 20 kg, ale míč nemá na žaludek dlouhodobý účinek. Neměli byste se fixovat na počet shozených kilogramů.  Relevance tohoto zařízení je měřena schopností pacienta udržet si váhu stabilizovanou v průběhu času . Dlouhodobé výsledky pak silně závisí na životním stylu pacienta.

Hubnutí bude pokračovat, pokud si pacient osvojí stejné stravovací návyky a chování, které vedly ke snížení hmotnosti, a to i po odstranění balónku. Pokračující sledování usnadní přijetí zdravého životního stylu vedoucího ke snížení nadváhy.

Nesmíme zanedbávat pravidelnou fyzickou aktivitu, která zůstává důležitá pro spalování kalorií a posílení těla v tomto procesu. Buďte však opatrní: během prvního týdne se nedoporučuje žádné cvičení nebo intenzivní aktivita. Nejde o to dělat intenzivní gymnastiku, ale najít si příjemnou a efektivní aktivitu. Udržitelný cvičební program lze zavést po 4. týdnu.

Žaludeční balonek

Co se stane s žaludečním balónkem, jakmile ztratíte váhu?

Po  uplynutí doby použitelnosti musí být balónek odstraněn a vyhozen . Už to není účinné, protože si na to žaludek zvykl. Odstranění polyuretanového balónku se ideálně provádí mezi 4 a 6 měsíci po instalaci, v závislosti na použitém zařízení. Silikonový balónek vydrží déle, až 12 měsíců. Za limitem se žaludeční balónek působením kyseliny chlorovodíkové ze žaludku rozpadá a je evakuován přirozenými kanály.

Nezbytným předpokladem pro odstranění balónku je dieta beze zbytku a užívání léků, které mohou stimulovat pohyby žaludku. Operace se provádí endoskopicky pomocí soupravy obsahující katétr, punkční jehlu a kleště. Obsah balónku se před extrakcí odsaje. Žaludek se poté vrátí do původního tvaru před uložením.

Let balonem by proto neměl být vnímán jako zázračná technika hubnutí. Udržování ideální hmotnosti v průběhu času po instalaci míče vyžaduje osobní odhodlání přijmout zdravější životní styl.

Hit enter to search or ESC to close.