Zaměřte se na nutriční profese

Zaměřte se na nutriční profese

Výživa je věda zaměřená na stravu, potraviny, živiny a jejich působení na organismus. Jeho význam je zásadní, protože přímo ovlivňuje zdraví člověka. Některé nemoci a zdravotní stav mnoha jedinců vyplývají i z jejich stravy. Vzhledem k tomu, že výživa je spojena s různými dalšími obory, podpořila vznik různých profesí. Přehled nutričních profesí.

Různé nutriční profese

Výživa je věda, která studuje vliv živin na organismus. Je to ona, kdo určuje nutriční potřeby, které je třeba respektovat, abyste byli v dobrém zdraví. Výživa je velmi široký obor spojený s mnoha dalšími odvětvími a zahrnuje několik profesí. Lidé, kteří chtějí konzultovat, mají v závislosti na svém případu a svých cílech na výběr mezi  různými odborníky na výživu . Zatímco někteří mají za sebou dlouhé studium (lékař atd.), jiní jsou oprávněni radit lidem s výživou po specifickém školení.

Sledují však stejný cíl, totiž vést jedince ke správnému stravování a zdravému životnímu stylu. Pomáhají jim v boji s chronickými nemocemi, nadváhou, kardiovaskulárními chorobami, obezitou a dokonce i cukrovkou. Měli byste vědět, že v oblasti výživy existuje několik specializací. Někteří profesionálové vítají velmi rozmanité publikum, zatímco jiní vítají konkrétní profily, jako jsou sportovci nebo senioři. Výživových profesí je mnoho ,  ale některé jsou nejznámější.

 

Výživový trenér

výživový trenér

Výživový kouč je odborník na jídlo, který pomáhá svým klientům osvojit si zdravou výživu. Stanovuje nutriční program, který musí být časem přijat. Je to umění žít, které pomáhá vyhnout se přibírání na váze. Tím, že se  budoucí profesionál vzdělává jako výživový kouč ,  chce svým pacientům pomoci  osvojit si vhodnou stravu a zdravější životní styl. Pohoda a zdraví jsou na prvním místě, a proto je důležité zajistit, aby strava doporučená osobě nebyla zdrojem frustrace.

Naturopat

Naturopatie je obor související s pohodou a zdravím, jehož hlavním cílem je zjistit příčiny poruch, které se u člověka vyskytují. Naturopat není ani lékař, ani zdravotník. Jeho úlohou je dávat rady svým klientům, jak obnovit a/nebo udržet jejich pohodu. Prostřednictvím jeho doporučení bude člověk schopen překonat poruchy spojené se stresem, hektickým životním tempem nebo dokonce nemocí. Jeho rady budou zaměřeny na dietu, ale věnuje se i bylinné medicíně, reflexní terapii, aromaterapii, dechovým technikám atd. V některých případech může naturopat klientům poradit, aby dělali  konkrétní cvičení a dodržovali dietu . Udělá vše pro to, aby se člověk cítil lépe a měl lepší zdraví.

Dietolog

Dietolog je specialista, jehož hlavní úlohou je pomáhat lidem najít vyváženou stravu. Specializuje se na výživu a dietetiku a každému ze svých klientů ukazuje, jak si vybrat základní prvky zdravé výživy, aniž by se připravovali o požitek z jídla. Obecně podpoří přijetí  zdravé stravy vytvořením personalizovaných jídelníčků . Ty jsou šité na míru, aby vyhovovaly potřebám dané osoby, pokud jde o živiny. Dietolog musí vypočítat příjem kalorií a živin v každém jídle, aby dosáhl stanoveného cíle (například zhubnout nebo přibrat, udržet si BMI). Musíte vědět, že dietolog nevidí pouze nemocné lidi. Její klientelu totiž tvoří především zdraví lidé, kteří se snaží dosáhnout ideální váhy a/nebo předcházet nemocem spojeným s nevhodnými stravovacími návyky.

Odborník na sportovní výživu

Sportovní výživový poradce je lékař, jehož hlavním posláním je sledování výživy sportovců. Jeho úkolem je vytvořit zdravé stravovací návyky pro sportovce v závislosti na fyzické disciplíně, kterou cvičí, a intenzitě jejich cvičení. Úkolem odborníka na sportovní výživu je sestavit  program na míru a přizpůsobenou dietu  pro každého ze svých pacientů. Cílem je optimalizace výkonu sportovce, zlepšení jeho fyzické kondice a celkového zdravotního stavu. K tomu může potřebovat zhubnout, přibrat nebo udržet váhu.

Jaké kurzy pro nutriční profese?

Existuje několik možných školicích kurzů pro kariéru v oblasti výživy. Školení je také přístupné na několika úrovních studia, od bakalářského po magisterský. Existuje také speciální školení, abyste se stali odborníkem na výživu. Kurz, který je třeba absolvovat, závisí na požadované profesi. Některá povolání vyžadují roky studia, zatímco u jiných poskytuje několik měsíců školení příležitost získat požadované dovednosti. Chcete-li  se stát odborníkem na výživu , je možné cvičit po získání jednoho z těchto specifických diplomů:

  • DU výživa (BAC +2),
  • BTS v dietetice a výživě (BAC +2),
  • Bakalářská výživa (BAC +3),
  • Bakalářský titul ve zdravotnických profesích: výživa a lidská strava (BAC +3),
  • Výživový inženýr (BAC +5),
  • Mistr ve výživě (BAC +5).

Je také možné absolvovat  certifikované školení jako výživový poradce  nebo výživový kouč, a to na dálku prostřednictvím specializovaných platforem.

 

Kde pracují odborníci na výživu?

profesionální výživu

Různí odborníci na výživu mají několik možností, kde budou praktikovat. Nejčastěji existují dvě hlavní možné volby: pracovat na volné noze nebo jako zaměstnanec. Vše samozřejmě závisí na příslušné nutriční profesi. Pro dietologa může například pracovat v nemocničním prostředí, na volné noze, ve výzkumu nebo v komunitě (sportovní centrum, nutriční rehabilitační centrum, jídelna, spolek atd.).

Většina odborníků na výživu může praktikovat jako nezávislí odborníci. Přímo  po zaškolení nebo po několika letech jako zaměstnanec si může praktik otevřít praxi a pracovat na vlastní účet. Výběrem práce v nemocničním prostředí musí odborník na výživu naslouchat pacientům a definovat pro ně vhodné diety. Stejně jako všichni zaměstnanci nemocnice musí respektovat zdravotní a hygienická pravidla.

Při práci s komunitou bude hlavní úlohou profesionála sestavit jídelníček přizpůsobený všem členům. Musí proto zajistit, aby nabízené jídelníčky byly vhodné pro každého, dbát na alergie a speciální diety. Někteří odborníci na výživu mohou také pracovat v oblasti výzkumu, zejména v  potravinářském a farmaceutickém sektoru . V tomto případě přispějí k designu produktu a ke studiu prvků souvisejících s jídlem.

Jaké vlastnosti jsou vyžadovány pro tyto profese?

Chcete-li být odborníkem na výživu, musíte mít určité vlastnosti. Především je zřejmé, že jde o profesi, která vyžaduje serióznost a přísnost, protože v sázce je zdraví a blaho pacientů, musíte mít také velmi solidní znalosti v oboru, ve kterém odborníci působí. Pro odborníka na sportovní výživu je například potřeba mít znalosti o sportu. Tato profese také vyžaduje mezilidské dovednosti. Je to profese, která zahrnuje výměnu názorů s pacienty a dalšími odborníky, zejména s těmi v lékařské oblasti. A konečně,  odborníci na výživu  musí být také pedagogy. Většinou musí pacientům předávat informace, vysvětlovat jim, jak dieta funguje.

Kdo konzultuje odborníky na výživu?

V posledních letech je výživa, a zejména nutnost nebo potřeba dobře jíst, středem zájmu. Různé problémy spojené se špatnou výživou znepokojují velkou část populace. Aby se jim ženy i muži vyhnuli, raději se poradí s odborníkem na výživu. Často se jedná o lidi, kteří již mají zdravotní problémy, jako je obezita, kterým jejich lékař doporučil konzultaci s praktickým lékařem v oboru pro nutriční vyvážení. Jsou to také sportovci všeho druhu, hlavně na vysoké úrovni.  K lepšímu výkonu potřebují  dovednosti odborníka na výživu .

Pacienti také konzultují odborníky na výživu, aby provedli hodnocení. Budou také poskytovat výživové poradenství a provádět monitorování s ohledem na váhu, potravinové intolerance, metabolismus, alergie, fyziologii a různé cíle. Zdravé stravování je potřeba pro lidi všech věkových kategorií, mladé lidi i dospělé a seniory. Nárůst počtu odborníků na výživu odráží potřeby vytvořené změnou životního stylu. S nedostatkem času na vaření zdravých jídel a cvičení je potřeba přijmout zdravou a vyváženou stravu zřejmá.

Hit enter to search or ESC to close.