Zde je důvod, proč byste již neměli vylévat vodu z vaření těstovin do dřezu

Zde je důvod, proč byste již neměli vylévat vodu z vaření těstovin do dřezu

Těstoviny jsou oblíbené jídlo mnoha lidí. Ale když je vaříte, není neobvyklé vylít vodu z vaření těstovin do dřezu. Někteří šéfkuchaři (jako Gennaro Esposito, slavný italský šéfkuchař) nám však prozrazují, proč by nebylo dobré v tom pokračovat.

Zjistěte, proč se nedoporučuje těstoviny po uvaření oplachovat ve vodě a co musíte udělat, abyste měli chutné těstoviny.

Uvařené těstoviny propláchneme – zdroj: spm

Proč není potřeba těstoviny po uvaření opláchnout?

Ačkoli se to může zdát extrémně jednoduché a snadné, příprava skutečně chutné porce těstovin vyžaduje znát několik kulinářských tajemství. Jedním z nich je neproplachování těstovin po uvaření a vysvětlení je celkem logické.

Gennaro Esposito, italský šéfkuchař v Torre del Saracino ve Vico Equense (Itálie), odhaluje tento tip na výrobu chutných těstovin, které zaujmou nejen svou chutí, ale i texturou.

Šéfkuchař tedy říká, že není dobré těstoviny po uvaření oplachovat, protože vodu, která zůstane v pánvi, můžete použít k doplnění konzistence omáček. Když těstoviny uvaříte, uvolní škrob, a proto voda v pánvi získá mírně mléčný vzhled.

Vynechejte přidávání vody do omáček, ale místo toho zvolte vodu se škrobem, což umožní omáčkám získat konkrétní konzistenci, aniž by bylo nutné přidávat další přísady. Škrob navíc pomůže omáčce lépe přilnout k povrchu těstovin, což vám pomůže lépe jíst, aniž by omáčka seděla na dně talíře.

Tajemství, jak získat chutné těstoviny s příjemnou texturou, je navíc nepoužívat při vaření příliš mnoho vody a nevařit je, dokud nebudou příliš měkké. Šéfkuchař doporučuje připravit je al dente a poté je nechat nasáknout přidanou omáčkou.

Těstoviny s rajčatovou omáčkou – zdroj: spm

Rajčatová omáčka recept na těstoviny

Protože milujeme především těstoviny s rajčatovou omáčkou, řekli jsme si, že by bylo dobré vám pomoci připravit recept na tu nejchutnější rajčatovou omáčku na těstoviny.

Tuto rajčatovou omáčku lze použít jako základ pro další jídla, jako je pizza, bramborová musaka s masem v omáčce, plněné palačinky podávané s omáčkou, obalované eskalopy nebo rybí krokety…

Ingredience pro recept na těstoviny s rajčatovou omáčkou:

 • 120 g čerstvých rajčat
 • 500 g rajčatového protlaku nebo pasírovaných rajčat
 • 1 hlava česneku
 • Čerstvý nebo sušený rozmarýn
 • Čerstvá nebo sušená bazalka
 • Pálivá paprička
 • 100 ml olivového oleje, extra panenského
 • Sůl a pepř
 • 1 polévková lžíce cukru, pro úpravu kyselosti omáčky
 • 400 g těstovin penne, k podávání
 • Voda a sůl na vaření těstovin
 • parmazán

Jak to udělat ?

 1. Na pánvi rozehřejte olivový olej, přidejte polovinu oloupaného a najemno nakrájeného česneku, poté čerstvá rajčata nakrájená na malé kostičky.
 2. Nechte rajčata pár minut, dokud se nezačnou smažit na okrajích, poté přidejte pasírovaná čerstvá rajčata a hrnek vody.
 3. Přidejte chilli papričku podle chuti, snítku rozmarýnu a snítku bazalky, cukr, sůl a pepř, vše současně a nechte rajčatovou omáčku na mírném ohni provařit asi hodinu.
 4. Ke konci, po vypnutí plotny, přidáme zbytek jemně prolisovaného česneku, omáčku zalijeme a necháme odpočinout, aby se dochutila česnekem

Nyní tedy víte, že již nemusíte těstoviny po uvaření oplachovat, protože voda, ve které byly uvařeny, se použije při přípravě vašich pokrmů.

Hit enter to search or ESC to close.