Zdravý recept: lahodná staromódní čokoládová pěna bez cukru a mléka, která přivádí děti k šílenství

Zdravý recept: lahodná staromódní čokoládová pěna bez cukru a mléka, která přivádí děti k šílenství

Pro milovníky čokolády a dezertů je tu přepracovaný recept na hořkou čokoládovou pěnu, která potěší gurmány. S přáteli nebo rodinou si tento recept často vychutnáváte na konci jídla. Přináší tak nádech lehkosti, zvláště když je jídlo hlavně vydatné.

Toto je slavný recept na čokoládovou pěnu, ale v odlehčené verzi, která neobsahuje rafinovaný cukr; ten je nahrazen agávovým sirupem. Stejně tak je v tomto typu receptu obvykle používané kravské mléko nahrazeno kokosovou smetanou.

Nejprve si ale promluvme o výhodách těchto složek.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda pochází z kakaových bobů a čím více kakaa obsahuje, tím je bohatší na vlákninu, která je nezbytná pro dobrý střevní průchod. Právě z tohoto důvodu je vhodné pro tento recept volit hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa, minimálně 85 %.

Kromě toho je hořká čokoláda bohatá na flavonoidy, což jsou antioxidanty, které hrají klíčovou roli v prevenci některých onemocnění, jako je rakovina, kardiovaskulární onemocnění nebo buněčné stárnutí. Podporuje tak dobrý krevní oběh a obsažené flavonoidy snižují špatný cholesterol (LDL).

Stejně tak obsahuje hořčík a pomáhá tak bojovat proti únavě a stresu. Tryptofany, což jsou aminokyseliny, tedy po transformaci uvolňují serotonin do těla a podporují vylučování endorfinů, aby zlepšily náladu a uklidnily úzkost.

Agávový sirup

Agávový sirup je přirozeně sladký a má neutrální chuť, která je ideální pro vaření sladkých jídel a je méně kalorický než rafinovaný cukr. Navíc 50 gramů agávového sirupu odpovídá 150 gramům cukru. Může tak být alternativou cukru v rámci diabetické diety, ovšem v nízkých dávkách.

Kokosový krém

Kokos má vysoký obsah vlákniny a pomáhá v boji proti zácpě, snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění, kontroluje cukrovku a dokonce snižuje chuť k jídlu.

Kokosové mléko nebo smetana jsou tedy zdrojem vitaminu B9 (folátu) a B3, které se podílejí na výrobě tělesných buněk a tvorbě DNA.

Kokos dále obsahuje lipid zvaný kyselina laurová, který má podle  studie antimikrobiální účinek tím, že inhibuje růst mimo jiné Staphylococcus aureus. Podobně prostřednictvím jiných  výzkumů bylo prokázáno, že kyselina laurová je schopna způsobit apoptózu (destrukce buněk) v rakovinných buňkách.

Recept na pěnu z tmavé čokolády

Tento přepracovaný recept na pěnu z tmavé čokolády vyžaduje dobu přípravy 20 minut a je vhodný pro 6 osob.

Ingredience

 • 400 gramů hořké čokolády s 85 % kakaa, bio
 • 6 čerstvých bio vaječných bílků
 • 2 čerstvé bio vaječné žloutky
 • 10 centilitrů kokosové smetany, bio
 • 1 lžička agávového sirupu

Příprava

 • Hořkou čokoládu rozpustíme ve vodní lázni
 • V malém hrnci přiveďte k varu kokosovou smetanu.
 • Smetanu zalijeme rozpuštěnou čokoládou a promícháme
 • V jiné nádobě šlehejte žloutky s agávovým sirupem, dokud nebude směs homogenní
 • Poté přidejte čokoládovo-smetanovou směs a odstavte
 • Elektrickým šlehačem ušleháme z bílků tuhý sníh.
 • Přidejte 1/3 vaječných bílků do čokoládové směsi a jemně promíchejte stěrkou, poté přidejte zbytek vaječných bílků, velmi jemně promíchejte, nadzvedněte pro větší provzdušnění, dokud nebude textura hladká.
 • Čokoládovou pěnu nalijte do sklenic a před podáváním uložte alespoň na 2 hodiny do lednice.

Dobrou chuť

Hit enter to search or ESC to close.