Vždycky, když jsme zavaleni nějakým sezónním ovocem, mám pocit, že pokud s ním neudělám alespoň jedny knedlíky, nebude to to správné léto. Kynuté klasiky z bílé mouky u nás ale nefrčí, a tak jsem pokaždé nucena vymýšlet nějaké novoty. Chutnají nám ale zrovna tak, vyzkoušejte i vy 😉

Na cca 2 – 3 porce (18 knedlíčků velikosti vlašského ořechu):

  • 100 g bílé quinoy
  • 100 g hladké špaldové mouky
  • 2 vejce
  • 1 lžíce cukru moučka (nemusí být)
  • cca 200 g borůvek (nebo jiného ovoce)
  • 2 lžíce mascarpone

Quinou zalijte dvojnásobným množstvím vody (přibližně 400 ml) a uvařte do měkka (cca 15 minut). Vaření se může lišit dle druhu, řiďte se tedy návodem na obalu. Z hotové quinoy slijte případně přebývající vodu a nechte chvilku vychladnout. Poté vmíchejte vajíčka, mouku i cukr (ten je zde jako pojivo, ale myslím si, že není nutný), udělejte těstíčko a upatlejte kuličky velikosti vlašáku. Pokud by se vám těsto zdálo lepivé moc a knedlíčky špatně držely pohromadě, přidejte ještě trošku mouky. Její množství může být závislé na druhu (já používám hladkou celoznnou špaldovou) a také na velikosti vajíčka, jaké jste použili. Knedlíčky vhoďte do vroucí vody a vařte přibližně 6 minut, dokud nevyplavou na povrch.

Servírujte s libovolným ovocem, a nebo přímo borůvkovým přelivem, který vidíte na fotce. Vzniknul rozmixováním borůvek s troškou vody a dvěma lžícemi mascarpone. Pokud budete mít potřebu jej ještě dosladit, můžete použít například nějaký ovocný sirup nebo med či klasický cukr.

Dětská specifika:

Quinoa je vhodná pro děti víceméně od začátku přikrmování.
Stejně tak i borůvky jsou vhodné jako jeden z prvních druhů ovoce.
Celý recept je zařazen do věku, od kdy je možné vyzkoušet lepek (tedy cca 7 – 8 měsíců).
Pokud budete dělat pro takto malé dítě, knedlíčky ani ovocné pyré nepřislazujte – není to v tomto věku potřeba.
Mascarpone je vhodné až od 1 roku, můžete ho ale bez problémů nahradit např. bílým jogurtem či zakysanou smetanou a recept bude vhodný dle věkového zařazení výše.