Psát blog pro mě znamená objevovat neustále něco nového, abych pak i vám mohla nabízet stále nové a neotřelé nápady. Ovšem občas se moje představy nějak nesetkají s realitou, a tak to místo rolády (která fakt nejde odlepit!) dopadlo jako pohár s makovým piškotem a borůvkovým krémem. Tak si nechte chutnat a tu roládu dáme příště, jo? :-))

Na piškot:

  • 70 g mletého máku
  • 70 g třtinové šťávy (fungovat jistě bude i s klasickým cukrem)
  • 3 vejce
  • 1 lžička kypřícího prášku (používám bezfosfátový)

Na krém:

  • 200 g tvarohu ve vaničce
  • 150 g mascarpone
  • 100 g borůvek
  • 1 lžíce datlového sirupu (nebo jiného sladidla dle chuti)

Z vajec oddělte žloutky a bílky. Bílky vyšlehejte v tuhou pěnu a dejte stranou. Žloutky vyšlehejte se třtinovou štávou. Její název sice vede k tomu, že jde o něco tekutého, ale pokud ji neznáte, nenechte se mýlit. Jde o prášek pevný podobně jako cukr, jen v trošku menší hrubosti a s příjemným karamelovým nádechem. Třtinová šťáva (někdy se jí také říká panela nebo rapadura) obsahuje až 5x více minerálních látek než hnědý cukr a až 50x více než ten bílý.

Do směsi zašlehejte ještě mletý mák, kypřící prášek a opatrně (ručně!) také sníh z bílků. Rozprostřete na vymazaný pečící papír na plech a v tomto plátu upečte (pekla jsem 6 minut na 200°C horkovzduch). Nechte vychladnout. Jestli jste z tohoto schopni umotat roládu, gratuluju! 😀 Jestli ne, pokračujte dále v receptu 🙂

Krém si připravte smícháním tvarohu, mascarpone a borůvek. Pokud chcete, aby měl více fialovou barvu, část borůvek do něj můžete i rozmačkat nebo rozmixovat. Doslaďte dle chuti datlovým nebo jiným sirupem, ale myslete na to, že piškot sám o sobě je poměrně dost sladký, proto to s krémem příliš nepřežeňte.

Do poháru můžete piškot prostě jen nalámat nebo natrhat, a nebo si můžete vykrájet kolečka velikosti sklenice a do poháru je po vrstvách naskládat, jako jsem to udělala já.

Dětská specifika:

Mák vzhledem ke své náchylnosti na plísně a žluknutí a také horší stravitelnosti i alergennosti doporučujeme od 2 – 3 let.
Mascarpone a tvaroh vzhledem k vyššímu množství bílkovin od 1 roku, stejně tak i vaječný bílek.