Nedávno ke mně doputoval test kupovaných rybích prstů. Jeho výsledky mě až tak nepřekvapily, neboť si o těchto prefabrikovaných předsmažených polotovarech nic moc hezkého nemyslím, ale přivedlo mě to alespoň na zajímavý nápad. Totiž udělat si pořádné rybí prsty doma. Takové, o kterých vím, co v nich je. U dcery sklidily velký úspěch, tak snad se zabydlí i u vás 🙂

Na cca 20 rybích prstů (4 – 5 porcí):

  • 350g tresky (nebo jiné bílé ryby)
  • 350g brambor
  • 1 lžíce přepuštěného másla (nebo oleje)
  • 100ml mléka
  • 70g strouhanky (+ na obalení)
  • 2 vejce
  • sůl a pepř dle chuti
  • olej dle potřeby
  • hrst nasekané petrželky nebo jiné bylinky (nemusí být)

Z tresky odstraňte případnou kůži a také kosti, pokud je po přejetí rukou cítíte již v syrovém stavu. V pánvi rozehřejte velkou lžíci přepuštného másla a rybu na něm z obou stran prudce opečte. Poté stáhněte plamen a podlijte mlékem. Společně duste do změknutí. Pokud se vám bude ryba částečně rozpadat, vůbec to nevadí, stejně by na to přišel čas i později. Brambory oloupejte, nakrájejte na kostky a uvařte do měkka. Poté slijte a nechejte vychladnout.

Hotovou rybu vyjměte z pánve (mléko s máslem si ponechte!) a rozdrobte na drť. Pokud jste si jistí, že v rybě nemáte již žádné kosti, můžete ji rychle projet i tyčovým mixérem (nahrubo), ale doporučuji spíše použít jemnou práci rukou, díky které odhalíte případné kosti a navíc udržíte celistvější konzistenci ryby. Do rybí drti přidejte šťouchadlem rozmačkané brambory, poté také vejce, strouhanku a zbytek mléka a másla z “rybí pánve”. Dle chuti osolte a opepřete, přihodit můžete i nasekané bylinky. Zpracujte v nepříliš lepivé těsto, které půjde tvarovat.  Vytvořte z něj kvádříky ve tvaru rybích prstů, či případně placičky či jiné tvary (dětem se možná budou líbit i rybičky). Hotové prsty obalte ještě ve strouhance.

Plech vytřete olejem a vyskládejte do něj rybí prsty. Pečte je v troubě vyhřáté na 180°C přibližně 40 minut, nebo zkrátka do zlatova. Méně zdravě je samozřejmě můžete také smažit.

Jako příloha se hodí například bramborová kaše. A protože jsem v tomto jídle postrádala zeleninu, a zároveň je příloha již částečně obsažena přímo v rybích prstech, nakombinovala jsem bramborovou kaši půl napůl s dýní – měli jsme k nim tedy dýňovo-bramborovou kaši a kombinace to byla skvělá.

Dětská specifika:

Ryby jsou vzhledem k alergennosti a výskytu rtuti a těžkých kovů doporučovány od 1 roku věku.
Celá vejce a mléko po tepelné úpravě od 1 roku.
Smažení ve vysoké vrstvě tuku samozřejmě není pro nejmenší vhodné (a ani pro ty větší