Naše Karolínka mu říká “Helou-dýň” a vlastně není ani tak daleko od pravdy, protože s dýněmi si ho spojujeme velmi úzce. Ovšemnejen na helloweena zpracováváme dýni a tyto sušenky se hodí jako skvělá alternativa ke kupovaným po celý rok 🙂

Na cca 30ks sušenek (dle velikosti):

  • 200g dýně (doporučuji hokaido)
  • 90g másla
  • 50g cukru krystal
  • 220g hladké špaldové mouky (použila jsem celozrnnou)

Dýni omyjte a nakrájejte na malé kostičky (hokaido se loupat nemusí). Uvařte do měkka a nechte krátce vychladnout. Máslo rozpusťte dokud není úplně tekuté a společně s dýní ho rozmixujte na hladké pyré (nejlépe toho dosáhnete v mixéru na smoothie). K pyré přidejte cukr a mouku a dejte do lednice alespoň na hodinu vychladnout.

Poté těsto vyválejte na plát silný cca 5mm a vykrajujte tvary. Sušenky udrží i reliéf, tzn. pokud máte formičky tohoto typu, klidně je můžete použít. Pokud budete chtít dělat pavučiny, budete potřebovat 3 vykrajovátka ve tvaru kolečka různých velikostí a také špejli nebo pravítko. Z těsta vykrojte kolečko a dalšími dvěma menšími udělejte v sušence už jen reliéf (tzn. neproražte úplně). Poté udělejte špejlí nebo pravítkem několik čar napříč, aby vznikla pavučina.

Pečte v troubě vyhřáté na 170°C přibližně 15 minut – dozlatova.

Dětská specifika:

Složením surovin jsou sušenky (s výjimkou cukru) snad vhodné i pro mladší děti, nicméně mám zato, že děti do 1 roku ještě nemají natolik zavedený stravovací režim, aby měly potřebu mlsat, každopádně nechávám na zvážení a postoji každé maminky.