Tak dlouho jsem měla chuť na špenátové rizoto, až jsem uvařila brokolicové 😀 Ba ne, tohle rizoto je výborná rychlovka z pár jednoduchých surovin, které si můžete uvařit s libovolnými obměnami (tedy i se špenátem místo brokolice) právě tehdy, když toho vaše domácnost příliš nedává. A přesto vám ručím, že si výborně pochutnáte 🙂

Na cca 4 porce:

  • 1 – 2 kuřecí prsa
  • 1 cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 130g brokolice
  • 2 lžíce přepuštěného másla nebo oleje
  • 250g rýže na risotto
  • cca 700ml vývaru
  • sůl dle chuti

V hrnci rozehřejte máslo a do zlatova na něm osmahněte najemno nakrájenou cibuli a kuřecí maso na kostičky. Až bude cibulka zhruba v půlce svého procesu, přidejte i najemno nasekaný česnek a společně dotáhněte do zlatova. Přidejte rýži a krátce společně zapražte. Poté hned podlijte částí vývaru a přihoďte na drobné růžičky obranou brokolici.  Stáhněte plamen a za občasného promíchání nechte vypařit všechnu tekutinu. Až se tak stane, opět částí vývaru podlejte a proces opakujte. Několikrát. Dokud nevyužijete všechen vývar a dokud nebude rýže měkká jak má být.

Závěrem můžete v rizotu prohřát oříšek másla a nebo ricotty či mascarpone. Skvěle ho dotáhne i strouhaný parmazán nebo jiný sýr tohoto typu. Až v závislosti na použití těchto věcí můžete jídlo dosolit, a nebo to možná ani nebude potřeba. Na první podlití můžete také použít bílé víno, pokud se ho v kuchyni s dětmi nebojíte.

A protože tohle rizoto byla rychlá nouzovka, jak jsem naznačila už v úvodním odstavci, využila jsem pro jeho výrobu vývar Gallina Bianca, který jsem nedávno recenzovala. Musím říct, že tohle využití mu sedí perfektně a já jsem to navíc měla zcela bez práce, nemusela jsem ani dosolovat. Pokud vás zajímá, o čem že to přesně mluvím, můžete si přečíst moje povídání TADY, nebo si ho rovnou koupit TADY.

Rizoto vařívám v multicookeru, který na něj má speciální funkci a ohlašováním zvukovými signály mě zavolá vždy, když je čas přilít trošku vývaru. Pokud ho také máte, pak vás bude zajímat toto časování: začátek na funkci FRY (10 minut), poté funkce RISOTTO do vypotřebování veškerého vývaru.

Dětská specifika:

Celý recept je zařazen od 7 měsíců, neboť zhruba od tohoto věku je možné dětem podávat maso a přílohu, zde tedy kuřecí maso a rýži. Oboje jsou potraviny kvalitní a vhodné pro malé děti.
Brokolice je vhodná klidně i jako jeden z prvních druhů zeleniny.
Pozor na cibuli v základu – může být alergenní a hůře stravitelná a tabulkově je doporučována od 1 roku, i když bych se osobně nebála v malém množství vyzkoušet dříve. Úplně nejmenším dětem cibulový základ vynechejte.
Dětem do 1 roku nesolíme a šetříme také s kořením.