Hrášková polévka patří u mojí dcery mezi nejoblíbenější. Naopak brokolice je dětmi často přijímána trošku s odporem, a ani u nás jsme se tomu nevyhnuli. Ovšem když brokolici “přebiju” troškou hrášku, je to hned jiná písnička a polévka mizí z talíře téměř okamžitě 😉

Na cca 4 porce:

  • 2/3 hlávky brokolice
  • 3 středně velké brambory
  • 1/2 hrnku mraženého hrášku
  • 1 velká cibule
  • cca 1 litr vývaru nebo vody
  • 1 dl plnotučného mléka nebo sladké smetany na zjemnění
  • olej dle potřeby
  • sůl a muškátový oříšek dle chuti

V hrnci rozehřejte malé množství tuku a do zlatova na něm opečte nakrájenou cibuli. S jejím krájením se nijak extra trápit nemusíte, neboť polévku budete v závěru stejně mixovat, takže úhlednost jednotlivých kostiček není podstatná. Až cibule začne chytat barvu, přihoďte na kostky nakrájené brambory, obalte ve směsi a po chvíli podlijte horkým vývarem nebo vodou. Přidejte na růžičky obranou brokolici a uvařte do měkka (trvá to okolo 10 minut). Na závěr už jen nasypte mražený hrášek a krátce prohřejte. Uvařenou zeleninu rozmixujte tyčovým mixérem nebo v koktejlovém nástavci nahladké pyré a vraťte zpátky do hrnce. Přidejte mléko nebo smetanu a dochuťte solí a strouhaným muškátovým oříškem. V případě potřeby můžete ještě naředit další vodou na požadovanou hustotu. Pokud budete chtít, můžete dochutit ještě i rozmačkaným česnekem, a česnek lze přidat také do základu na závěr jeho restování.

Před podáváním doporučuji do talíře přidat ještě pár kapek kvalitního panenského oleje (ideálně řepkového), aby se tak zvedla nutriční hodnota polévky. Dětem od 2 – 3 let můžete polévku doplnit také různými semínky či oříšky, hodí se přidat i krutony či sýr. Na mém obrázku je v polévce panenský olej, bílá i černá sezamová semínka, sýr čedar a petrželka.

Dětská specifika:

Dětem do roka polévku nekořeníme (zvláště pak pozor na mírně halucinogenní účinky muškátového oříšku při použití vellkého množství) a nesolíme. Doporučuji také vynechat základ v podobě restování.
Dětem do 1 roku můžeme místo sladké smetany zjemnit zakysanou (od 9 měsíců) nebo bílým jogurtem (od 8 měsíců). Ještě menší děti si jistě pochutnají i bez toho.
Pozor také na horší stravitelnost a nadýmavost cibule, která se tabulkově doporučuje od 1 roku, v malém množství ale můžete vyzkoušet o něco dříve.