Mám na ně chuť už strašně dlouho. V pravidelných intervalech se mi zjevují v receptech mých kamarádek, a tak se mi vždycky připomenou, že i já bych na ně ráda vytvořila svůj recept. A blížící Vánoce mě donutily začít v tomto směru konat, takže recept je konečně tady 🙂

Na cca 30 kusů:

  • 130g mrkve
  • 130g přepuštěného másla (nebo klasického)
  • 250g hladké špaldové mouky (použila jsem celozrnnou)
  • 1 lžička kypřícího prášku (používám bezfosfátový)
  • povidla či jiná náplň dle chuti
  • vejce na potření

Ghíčko rozpusťte do tekuta, mrkev očistěte a nakrájejte na kolečka. Obojí přesuňte do mixéru a společně rozmixujte na hladké pyré. Pokud nemáte šikovný mixér, který si poradí s mrkví, můžete ji najemno nastrouhat. V tom případě budete mít v těstě nitky, recept by vám ale měl i přesto fungovat.

Pyré smíchejte s moukou a kypřícím práskem a vypracujte těsto, které necháte v lednici odpočinout doté doby, než se zase  vrátí máslu tuhost. Déle uleželé těsto být nemusí, ale samozřejmě ani delší ležení ničemu nevadí, jen budete muset těsto teplem ruky opět propracovat, aby se dalo vyválet.

Vyválejte na placku o síle cca 2 mm a vykrajujte kolečka. Na ta dejte trošku náplně, přehněte a na koncích pečlivě spojte. Já jsem k tomuto účelu využila vykrajovátko na ravioli, které má krásnou “krajku” po obvodu, a protože není vyloženě ostré, umožňuje mi i stiskem spojit přehnuté těsto, které tak nemusím pracně uzavírat v ruce.

Hotové půlměsíčky dejte na plech vystlaný pečícím papírem (vymazávat nemusíte), potřete vajíčkem a pečte na 170°C do zlatova.

S těstem se kupodivu pracuje velmi dobře, hezky drží a jednoduše se vyvaluje (stačí jen lehce podsypávat). Taktéž i spoje se mi v troubě udržely všechny, žádný neprasknul 🙂

Dětská specifika:

Osobně nejsem zastáncem toho, aby vyloženě cíleně mlsaly děti do 1 roku, které ještě nemají ustálený jídelníček, teprve se učí stravovat a “ochutnávají”.
Odhlédnu-li od tohoto svého názoru, sušenky (vyjma náplně) neobsahují žádný cukr a dle surovin by mohly být vhodné pro děti od 8 měsíců.
Celozrnná mouka je mouka hodnotnější, ale také obtížně stravitelnější. Ač schopnost strávit celoznné potraviny je vysoce individuální, u malých dětí a dětí s nezvyklým trávením doporučuji použít mouku bílou nebo částečně namíchanou bílou a celozrnnou.