Tenhle skandinávský recept přechovává můj kuchařský zápisník už leta letoucí. V této verzi jsem ho navíc ještě trošku upravila a přidala kvalitnější suroviny, aby se trošku ozdravil. A v zápisníku si ho teď za tuto verzi vyměňuji 🙂

Na těsto (na cca 20 šneků – dle velikosti)

 • 250 g hladké špaldové mouky (použila jsem celozrnnou)
 • 100 g krystalového cukru
 • 30 g přepuštěného másla (nebo klasického)
 • 120 ml mléka
 • 13 g čerstvého droždí
 • 1 lžíce vanilkového cukru
 • 60 g rozinek (mohou být naložen v rumu)

Na skořicovou náplň:

 • 50 g kokosového (nebo klasického) cukru
 • 30 g přepuštěného (nebo klasického) másla
 • půl lžičky skořice
 • 1 lžíce vody

Všechny suroviny společně promíchejte v domácí pekárně (nebo míse), začněte od těch tekutých a sypké postupně zapracovávejte. Až bude těsto hezky kompaktní, pekárnu zavřete (nebo mísu přikryjte) a nechte zhruba hodinku kynou. V pekárně můžete využít program k tomu určení – na kynutá těsta.

Mezitím si připravte náplň – máslo rozpusťte a utřete s vodou, cukrem a skořicí.

Vykynuté těsto dejte na vál, v případě potřeby podsypejte, a vyválejte placku o síle zhruba půl centimetru. Natřete ji skořicovou náplní a srolujte na roládu. Spoje pečlivě uzavřete. Roládu krájejte na zhruba centimetr silné šneky, které budete samostatně skládat na plech vyložený pečícím papírem. Počítejte s tím, že těsto při pečení nabyde, neskládejte tedy kolečka příliš blízko sebe. Přikryjte utěrkou a nechte ještě půl hodiny odpočívat v pokojové teplotě.

Troubu rozpalte na 200°C (horkovzduch) a šneky v ní upečte do zlatova – trvá to zhruba deset minut. Upečené můžete potřít ještě rozpuštěným máslem s rumem, aby si zachovaly déle vláčnost (dětem to samozřejmě nedoporučuji, neboť tady už rum neprochází tepelnou úpravou).

Tento recept jsem připravila v rámci testování pekárny Panasonic SD-ZB2512, ve které jsem si nechala těsto vykynout na program „ostatní kynutá těsta“ s využitím funkce samostatného dávkovače rozinek. Moji recenzi na tuto pekárnu si můžete přečíst ZDE a nebo můžete mrknout i na web výrobce ZDE. Pekárna samozřejmě není podmínkou pro realizaci receptu, jen usnadňuje práci a já v ní přesně takovéto věci dělám moc ráda, všechno totiž udělá bez zbytečného nádobí za mě. 🙂

Dětská specifika:

Osobně nejsem zastáncem toho, aby vyloženě cíleně mlsaly děti do 1 roku, které ještě nemají ustálený jídelníček, teprve se učí stravovat a “ochutnávají”. Proto tedy zařazení receptu do této kategorie.
Celozrnná mouka je lepší vzhledem ke své vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 – 2 let). Místo celozrnné mouky můžete použít bílou a recept by měl i přesto fungovat.
Pozor na skořici jakožto alergen.