Dušené hovězí je moje nejmilovanější maso. A proto na něj na blogu najdete velké množství receptů. Dělala jsem ho snad už se vším, takže tentokrát jsem musela hodně přemýšlet, než jsem vymyslela něco nového. No i když… v podstatě je to guláš s paprikami, co si budeme povídat 🙂

Na 3 – 4 porce:

  • cca 500g hovězího na guláš (zadní nebo kližka)
  • 2 velké červené papriky
  • 2 větší cibule
  • 3 stroužky česneku
  • mletá červená paprika a sůl dle chuti
  • olej dle potřeby

V hrnci rozpalte potřebné množství tuku a začněte na něm smažit najemno nasekanou cibuli. Až začne zlátnout, přidejte na kostky nakrájené papriky (zhruba 2 x 2 cm), kostky masa a na závěr také nadrobno nasekaný česnek. Vše společně opečte do zlatova. Poté zasypte mletou červenou paprikou, osolte a podlijte takovým množstvím vody, aby bylo maso ponořené. Nechte mírně bublat a občasně zkontrolujte a vypařenou vodu případně dolijte. Masu trvá tak dvě hodinky, než změkne.

Až je maso měkké, ochutnejte a případně ještě dotáhněte solí a další paprikou. Pokud chcete, můžete část zeleniny rozmixovat a vrátit zase zpátky, čímž omáčku více zahustíte.

Pokud máte problém se slupkami v jídle (a nebo ještě velmi malé děti), papriku rozkrojte pouze na čtvrtiny a až změkne, slupku z ní stáhněte. Dále je postup stejný podle receptu.

Pro přípravu tohoto jídla můžete využít i multicooker nebo pomalý hrnec. Pokud budete chtít vědět, jak na to, pak prvotní fázi smažení na funkci FRY (cca 15 minut), poté funkce dušení STEW na dvě hodinky (nebo klidně i déle). 

Dětská specifika:

Červená paprika je vhodná od 1 roku. Pozor na tuhé slupky, které jsou hůře stravitlené a mohou se lepit na střevní stěnu – nejmenším dětem tedy papriku dle návodu v receptu oloupejte.
Česnek a cibule jsou také hůře stravitelné a doporučují se od 1 roku.