Galetka je něco jako malá palačinka s náplní, u které se okraje jen tak nenápadně rustikálně přehrnou. Dělá se ve slané i sladké verzi, měkká i křupavá. Tato je ze série křupavých a návštěvou byla zařazena také do kategorie “ta je famózní, napiš mi recept”. 🙂

Na galetku o průměru zhruba 20 cm:

  • 60 g přepuštěného másla (lze i klasické)
  • 90 g pohankové mouky
  • 100 g hladké špaldové mouky
  • 1 vejce
  • 4 lžíce datlového sirupu (z toho 1 do krému a 3 do těsta)
  • 1 skyr (140 g)
  • 1 lžíce ovesných vloček
  • jahody či jiné ovoce dle potřeby

Změklé máslo vyšlehejte s vejcem, přidejte datlový (nebo jiný) sirup a postupně zapracujte pohankovou i špaldovou mouku. Hotové těsto dejte na půl hodiny do lednice, aby se s ním lépe pracovalo.

Těsto poté vyválejte na placku o síle zhruba půl centimetru. Nijak extra se v tomto směru snažit nemusíte, stačí přibližný tvar, protože na galetce je kouzelné právě to, jak je rustikální a rozverná :). Pokud by se vám s těstem obtížně pracovalo, prostě jej do požadovaného tvaru jen “vytlapkejte” rukama.

Na placku z těsta nalijte skyr, který jste předtím smíchali se lžící datlového sirupu a vloček, a na něj poklaďte jahody či jakékoliv jiné ovoce. Pozorný divák si možná všimne, že v mojí galetce se pod jahodami ukrývá ještě rebarbora. Na tomto místě je ale potřeba upozornit, že rebarbora není kvůli vysokému obsahu šťavelanů vhodná pro malé děti, neboť znamená vysokou zátěž ledvin. Moje dobrota ale byla určená pro dospělé, takže jsem si trošku rebarbory mohla dovolit a její kyselkavá chuť byla v kombinaci s nakyslým skyrem a sladkými jahodami skvělá.

Pečeme na 180°C (používám horkovzduch) zhruba 20 – 30 minut – dle zkušeností s vlastní troubou.

Tento recept vzniknul v sérii, kterou jsem vytvořila pro Skyr z Bohušovic. Mám ho nejraději, protože má nejlepší chuť i konzistenci, a jsem moc ráda, že si pro tvorbu receptů vybrali  právě mě 🙂

Dětská specifika:

Skyr je velmi zdravý mléčný výrobek plný bílkovin, to ale může ve větším množství způsobovat zátěž nevyvinutých ledvin, proto skyr doporučuji od 1 roku.
Ostatní ingredience jsou vhodné i před prvním rokem – dle uvážení rodiče vzhledem k tomu, že se jedná o dezert.