O recepty s luštěninami si hodně píšete. Taktéž hodně hledáte i recepty s hovězím masem, včetně toho mletého, a já vás za oboje chválím. Luštěniny i hovězí maso jsou dobrým zdrojem železa, které podporuje krvetvorbu, a spousta dětí je chudokrevných, neb tyto dvě suroviny (a s nimi i zelená zelenina, která je na železo také bohatá) nejsou zrovna jejich favority. Naopak ale různé placičky, bábovičky a vše, co jde při servírování omatlat v kečupu 🙂 děti milují, proto si myslím, že pokud do sekané zakamuflujete trošku té luštěniny, nesáhnete vedle po stránce výživové ani chuťové.

Na 1 bochánek sekané:

  • 500 g hovězího mletého masa (určitě může být i mix)
  • 100 g červené čočky
  • 3 lžíce hladké mouky (může být špaldová)
  • 1 vejce
  • 1 velká mrkev
  • 1 cibule
  • majoránka a sůl dle chuti

Mrkev nastrouhejte nahrubo, cibuli nakrájejte naopak najemno. Obojí dejte do velké mísy a přijdete mleté maso, syrovou červenou čočku, vejce a mouku. Dle chuti dolaďte solí a kořením a poté prohnětejte v kompaktní hmotu. Tu uplácejte do tvaru šišky a položte na pečící papír nebo vymazaný plech. Pečte v troubě na 180°C přibližně hodinu – dle zkušeností s vlastní troubou,  aby se vám sekaná nevysušila.

Do této sekané nedávám strouhanku a jen malé množství mouky. Jednak proto, že hovězí maso je samo o sobě méně šťavnaté, a druhak také proto, že část tekutiny nasaje i červená čočka. Dle libosti můžete sekanou dochutit třeba ještě červenou cibulí, česnekem, hořčicí, zelenými bylinkami nebo čímkoliv dalším. Já jsem se ale snažila o co nejvíce osekanou verzi, kterou budete moci dát i nejmenším dětem.

EDIT RECEPTU: Část maminek, která recept zkoušela, mi psala zpětnou vazbu s tím, že mají čočku v sekané částečně či úplně tvrdou. Může to nejspíše být různou tučností masa (tzn. kolik pak pustí šťávy), rozdíl možná může být i v jednotlivých druzích či značkách čočky (některé jsou možná měkčí a vaří se kratší dobu). Pokud si nejste jistá, doporučuju před použitím čočku spařit a nechat v horké vodě krátce stát. Pomoci by mělo i přikrytí pekáče víkem a podlití troškou vody, aby se sekaná pekla “v páře”. Budu ráda, když i přes tento trabl na recept nezanevřete, protože by to byla škoda. 😉 

Pokud se s množstvím železa ve stravě trápíte, protože potraviny s jeho vyšším obsahem vaše dítě zkrátka nerado, doporučuju zaměřit se na železo alespoň v podobě doplňků stravy, jako je například toto ŽELEZO COMPLEX. Je totiž potřebné nejen pro okysličování krve, ale i pro růst tkání a svalů a zajištění správné funkce nervové soustavy, takže se opravdu vyplatí mít ho ve stravě dostatek. 🙂

Dětská specifika:

Červená čočka je vhodná od 8 měsíců, stejně tak i zavedení lepku doporučujeme někdy v tomto období. Recept tedy řadím právě proto do kategorie od 8 měsíců.
Pozor na cibuli, je hůře stravitelná a může nadýmat, nedávejte ji tedy dětem, které ještě nemají tyto potraviny vyzkoušené.
Dětem do 1 roku samozřejmě nesolíme a šetříme i s kořením.