Tenhle způsob servírování nás na kurzu foodstylingu učil Radek Jakubec a vtipně ho nazýval “mocný šplouch”. Už dlouho jsem ho chtěla vyzkoušet, a teď se konečně naskytla příležitost, protože mi můj Index zdraví mimo jiné (a velmi moudře) radí, abych si pohlídala konzumaci ryb a přísun omega-3 mastných kyselin. Tak jsem spojila příjemné s užitečným, vyřádila se při servírování a s malou jsme si moc pochutnaly 🙂

Na 2 porce:

  • 2 porce lososa
  • 2 velké mrkve
  • 1 malá cibule
  • 2 stroužky česneku
  • snítka tymiánu
  • lžíce přepuštěného másla (nebo klasického)
  • cca 250 ml vývaru nebo vody
  • sůl dle chuti a koření na ryby

Lososa osolte a ochuťte kořením na ryby (já osobně nejraději používám citronový pepř). V pánvi rozehřejte ghíčko a vložte lososa kůží dolů. Do zbylé části pánve dejte opékat na drobné kostičky nakrájenou mrkev a cibuli. Vše opečte do zlatova. Hotového lososa z pánve vyjměte a uložte do tepla. Se zlatavou mrkví a cibulí upečte ještě nadrobno nakrájený česnek a poté podlijte vývarem, vložte snítku tymiánu a za mírného bublání uvařte do změknutí. V případě potřeby případně ještě podlijte, pokud by se vývar odpařoval příliš rychle. Po uvaření bylinku vyjměte a zbytek rozmixujte na hladké pyré. Dle chuti dosolte a servírujte s připraveným lososem.

Pokud by vám k tomuto jídlu chyběla klasická příloha, můžete servírovat například brambory, případně je můžete rozmixovat i přímo do pyré. Hodí se také kousek pečiva nebo třeba kuskus.

Losos je skvělá ryba pro ty, kteří rybám jinak příliš neholdují, neboť je voňavější a lahodnější. Pokud i přesto není vašim favoritem a konzumace ryb u vás vázne, doporučuji se bez výčitek zaměřit na konzumaci zdravých tuků alespoň v podobě doplňků stravy, jako je například OMEGA 3 rybí olej FORTE.

Dětská specifika:

Ryby jsou doporučovány od 1 roku, a to především proto, že jsou díky životu ve znečištěných vodách zatíženy rtutí a dalšími těžkými kovy, což jsou látky, které do organismu nepatří, obzvláště ne dětského. Na druhou stranu jsou ale ryby velmi bohaté na zdravé tuky, které prospívají rozvoji mozku, což je zásadní i pro děti před prvním rokem.
Pozor také na horší stravitelnost a nadýmavost česneku a cibule.