Připravovala jsem tento recept jako tip na silvestrovské pohoštění, no nakonec to byla taková dobrota, že jsme rolky snědli s bramborovou kaší k obědu. Beru to jako plus ve variabilitě jeho použití, navíc je to opravdu velmi jednoduchý recept.

Na 2 – 3 porce (jako hlavní jídlo):

  • 250 g lososa
  • 100 g sušené šunky
  • snítka kopru nebo lžička koprového pesta
  • sůl dle chuti
  • olej dle potřeby

Lososa potřete nasekaným koprem a osolte, nebo místo obojího použijte již osolené koprové pesto (já si jej dělám v létě z přebytků kopru, aby se mi uchoval i na zimu). Zakápněte olejem a nechte pár hodin marinovat. Poté nakrájejte na plátky o velikosti a síle palce a každý z nich obalte v sušené šunce. Dejte na vymazaný pekáček a pečte v troubě vyhřáté na 180°C přibližně čtvrt hodinky – do zapečení šunky.

Jak jsem psala již v úvodu, můžete podávat ještě teplé s bramborovou kaší, nebo nabídnout jaké originální zobání hostům na silvestrovské či jakékoliv jiné oslavě.

Dětská specifika:

Ryby jsou tabulkově vhodné od jednoho roku a komplikované svým možným obsahem rtuti a těžkých kovů. Na druhou stranu ale obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, které jsou prospěšné především rozvoji mozku.
Šunka jakožto uzenina je vhodná nejdříve od jednoho roku věku a takto ji uznávají i mnou používané tabulky, i když já osobně bych s uzeninami nikam nechvátala.