Cinik by o ní řekl, že je to taková zahuštěná přesnídávka. Výživář by řekl, že je to dobrá snídaně bohatá na sacharidy i bílkoviny. A máma říká, že je to rychlovka, která dětem chutná. 🙂

Na 2 porce:

  • 1/2 hrnku quinoy (použila jsem bílou)
  • 1,5 hrnku vody/mléka/rostlinného mléka
  • 1 větší jablko
  • půl lžičky skořice
  • vrchovatá lžíce ricotty či tvarohu (od 1 roku)

Quinou alespoň dvakrát propláchněte a poté dejte do hrnce a přidejte trojnásobné množství vody. Přihoďte také oloupané a na měsíčky nakrájené jablko a cca půl lžičky skořice. Přiveďte k varu, stáhněte plamen, přikryjte poklicí a vařte, dokud se všechna voda nevsákne (mělo by to trvat přibližně čtvrt hodiny). Poté hrnec odstavte, přidejte vrchovatou lžíci ricotty, tvarohu nebo jiného mléčného výrobku (dětem do 1 roku doporučuju jen jogurt nebo zakysanou smetanu, případně můžete vynechat zcela, kaše je chutná i bez toho) a společně rozmixujte. Můžete doladit přidáním dalších jablek, oříšků nebo libovolných semínek.

Já jsem zdobila karamelizovanými jablky. Pokud je budete chtít také vyzkoušet, pak v pánvi rozehřejte lžíci přepuštěného másla a opečte na ní na kolečka nakrájená jablka (o síle zhruba 5 mm). Až budou jablka ze spodní strany hotová, poprašte je krystalovým cukrem a obraťte. Cukr v másle zkaramelizuje a vytvoří dokonalou baštu. Tuto úpravu bych ale u nejmenších dětí nevolila, jde samozřejmě o přidaný cukr.

Dětská specifika:

Quinoa je vhodná pro děti od 6 měsíců, proto tedy věkové stanovení celého receptu.
Pozor na skořici jakožto alergen (doporučuji spíše až od 1 roku).
Ricotta či tvaroh je vhodný od 1 roku, dětem od 9 měsíců můžete kaši zjemnit jogurtem či zakysanou smetanou. Nejmenším dětem můžete úplně vynechat, kaše je chutná i bez toho.
Kaše je přirozeně sladká, není potřeba ji malým dětem doslazovat.