Je sice půlka zimy a jsou právě tuhé mrazy, já si ale užívám pocit léta. Děkuji za něj firmě Dione, která mě potěšila balíčkem všemožného mraženého ovoce. To jsem přeměnila v tenhle výborný a rychlý dezert, který doporučuju vyzkoušet určitě i v případě, že bude polovina léta a vy nebudete vědět co z čerstvého ovoce ze zahrádky 🙂

Na 1 – 2 porce:

  • 60 g ovesných vloček
  • 1 vejce
  • 1 banán
  • 1 opravdu vrchovatá lžíce bílého jogurtu
  • poctivá hrst lesního ovoce

V menší misce rozmíchejte vejce, bílý jogurt a ovesné vločky. Nejlépe se hodí vločky jemné, recept ale funguje i s těmi klasickými většími, jen z jemných vloček je trošku vláčnější. Vločky není potřeba nijak spařovat ani jinak upravovat. Přidejte lesní ovoce a vidličkou rozmačkaný banán a promíchejte. Pokud rádi více sladíte, můžete přidat ještě trošku sirupu nebo medu, za mě ale přirozená sladkost použitých surovin stačí.

Rozdělte do jednoho nebo dvou hrníčků a dejte do mikrovlnky na střední výkon po dobu cca 3 minut. Tento mugcake patří mezi ty vláčnější . Nezaměňte výsledek s nedopečeností, ale mazlavosti se nelekejte. 🙂

Uvedené množství hmoty se vám vejde buď do hrníčku o obsahu zhruba 300 ml, nebo do dvou kávových šálků. Osobně doporučuju spíše rozdělit na dvě porce, dezert je poměrně sytý. Neplňte hrníčky až úplně pod samotný okraj a nechte koláčku trošku místa na to, aby mohl růst. Ostatně při “mikrovlnění” to taky uvidíte, jak vysoko hmota vyskočí. Jakmile mikrovlnka zastaví, zase ale spadne zpátky. Přeplnění způsobí to, že vám část hmoty z hrníčku vyteče a mikrovlnku zašpiní. Pokud budete dělat hrníčky dva, dejte do mikrovlnky každý samostatně, dva už se neprohřívají stejnou rychlostí. Dejte na zkušenost s vlastní mikrovlnnou troubou a dobu “pečení” tomu přizpůsobte.

Dětská specifika:

Použití ovesných vloček se hodí od zavedení lepku (což je pro mě cca 2 měsíce po zavedení příkrmů).
Toto množství ovesných vloček je pro malé dítě poměrně vysoká dávka vlákniny, která může způsobovat nadýmání. Vyzkoušejte nejdříve v malém množství, nedoporučuji naservírovat celý hrnek dítěti, které není na větší množství vloček zvyklé.
U malých dětí si dávejte pozor na dobrou stravitelnost použitého ovoce a také na možnost alergické reakce. Vždy ho nejdříve v malém množství vyzkoušejte samostatně, do jídel tohoto typu používejte až pokud jste si jistá, že jej dítě snáší dobře.