Jeden z nejstarších receptů na tomto blogu byl na brusinkové sušenky. Když se pak blog převáděl na vlastní doménu, vloudil se do receptu zřejmě nějaký šotek a umazal některé ingredience, takže se v komentářích rozmnožily stížnosti na to, že recept nefunguje. To jsem samozřejmě nemohla dopustit, protože na ověřenosti receptů si opravdu zakládám, a tak jsem recept vzala a předělala celý znovu. Co čert nechtěl, někdo mezitím ve spíži vyzobal brusinky, a tak jsem je udělala s rozinkami. Vy ale samozřejmě můžete volit oboje, dle stavu svých zásob 🙂

Na cca 30 větších sušenek:

  • 100 g kokosového oleje
  • 40 g řepkového oleje
  • 2 vejce
  • 1/2 hrnku cukru
  • 1,5 hrnku hladké mouky (použila jsem špaldovou)
  • 2 hrsti rozinek/brusinek
  • 1 lžička kypřícího prášku (používám bezfosfátový)

Oba oleje dejte do mísy, přidejte vejce, cukr a prošlehejte. Poté postupně zapracujte také mouku a rozinky či brusinky, a také kypřící prášek. Výsledné těsto by mělo držet pěkně pohromadě, ačkoliv může být lehce lepivé. Pokud by lepilo příliš, můžete trošku mouky ještě přidat.

Tvarujte jej do kuliček o velikosti menšího vlašského oříšku a skládejte na plech vyložený pečícím papírem. Dejte do trouby předehřáté na 180°C a pečte dozlatova (cca 10 minut – dle zkušenosti s vlastní troubou). Kuličky se pečením uvolní a změní na typickou sušenkovou placičku. Pokud by se vám na plechu příliš roztékaly, bylo těsto příliš řídké a je potřeba přidat mouku. Nepečte je příliš “zhurta”, aby se rozinky nespálily.

Sušenky patří mezi takové ty klasické křupavé. Zkoušela jsem je i v tmavé verzi s přidáním kakaa, ovšem na rodinné radě jsme se jednohlasně shodli, že světlé nám chutnají více (a to je obzvláště u mého manžela už opravdu co říci). 🙂

Dětská specifika:

Ač se u svých sladkých receptů snažím vždy alespoň o nějakou přidanou hodnotu, osobně nejsem zastáncem toho, aby vyloženě cíleně mlsaly děti do 1 roku, které ještě nemají ustálený jídelníček, teprve se učí stravovat a “ochutnávají”. Proto tedy zařazení receptu do této kategorie.
Celozrnná mouka je lepší vzhledem ke své vyšší nutriční hodnotě, zvažte však schopnost střev vašeho dítěte celozrnné potraviny strávit (určitě tedy nedoporučuji minimálně do 1 – 2 let). Místo celozrnné mouky můžete použít bílou a recept by měl i přesto fungovat.
Pozor na kokosový olej, který by vzhledem ke kokosovému původu mohl být potenciálním alergenem.