Na cca 30 malých šátečků:

  • 180 g batátu (1 menší kousek)
  • 90 g přepuštěného másla
  • 100 g celozrnné špaldové mouky
  • 100 g hladké pšeničné mouky
  • 40 g (1 vrchovatá lžíce) bílého jogurtu
  • povidla či jiná náplň dle chuti

Syrové batáty nastrouhejte na jemné části struhadla a přemístěte do mísy. Poté smíchejte s povoleným máslem a jogurtem a postupně zapracujte obě mouky. Nejlépe to jde přímo rukama.

S těstem se moc dobře pracuje a také krásně drží tvar a nerozlepuje se, můžete se tedy rozhodnout, jakým způsobem s ním budete dále pracovat. Já doporučuji balit jako šátečky (tzn. nakrájet na čtverečky a spojit protilehlé špičky), můžete ale dělat i “miminka” (tzn. spojujete jen dvě ze čtyř špiček), případně i rohlíčky (tzn. vytvoříte trojúhelníčky, které srolujete od širší strany). Určitě půjdou tvořit i taštičky či kapsičky. Klidně si s těstem hrajte. 🙂

Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C přibližně 15 – 20 minut, dle zkušeností s vlastní troubou. Cílem je upéct šátečky dozlatova. Poté nechte vychladnout na plechu, horké mohou být křehké.

Dětská specifika:

Nemám ráda podávání sladkostí dětem do 1 roku, tedy ve věku, kdy ještě nemají ustálený jídelníček. I přesto si o sladkosti pro tyto malé děti píšete, a právě v takových případech se hodí recept jako tento.
Pokud tedy uznáváte mlsání před prvním rokem, jsou tyto šátečky dobrá varianta, neboť neobsahují žádný cukr. Surovinově se hodí od zavedení lepku.
Malým dětem se často nedoporučuje celozrnné pečivo (a tedy ani zde použitá mouka). Je to ze dvou důvodů: 1) Může být hůře stravitelné, 2) Výrobci jej často šidí, používají mouku bílou, a aby působilo více jako celozrnné, dohánějí barvu otrubami, které mají ostrou slupku a mohou způsobit problémy v trávícím traktu. Na příjem celozrnných potravin tedy dítě učte postupně, a jejich podíl ve stravě pomalu navyšujte, dokud se střevo nenaučí tento druh potravy zpracovávat. Pokud vaše dítě není na celozrnnou mouku zvyklé, použijte tedy klasickou bílou.